Reportáže zvonku: Príjemná cykloturistika krajinou pod Vtáčnikom

17

Stará a Nová Paučica, Čerenianske štále alebo Fančová. To sú názvy niektorých usadlostí roztrúsených v severozápadnom predhorí pohoria Vtáčnik. Osamelé domčeky zasadené do prekrásnej a divokej prírody dotvárajú pokojné obrazy malebnej krajiny Hornej Nitry. Pozývame vás na cykloturistiku, ktorá tieto obrazy premení na skutočnosť.

Séria článkov Reportáže zvonku zachytáva turistické dobrodružstvá od výmyslu sveta situované do regiónu Horná Nitra. Táto séria vznikla vďaka dobrým ľuďom, ktorí hrdinsky odložili domáce papuče, nabalili si ťažký turistický batoh a vyrazili spolu s autorom do divočiny. Upozornenie: Niektoré reportáže sa v matnom svetle displeja môžu javiť dramatickejšími, než v skutočnosti boli.

23. apríl 2023

Pohodlný presun cestami v okolí Chalmovej

Predposledná aprílová nedeľa. Slnečné počasie nás vábi a vytrvalo láka von. Nenecháme sa dlho presviedčať, zbalíme si malé ruksaky a vysadneme na bicykle. Z Partizánskeho sa dostávame prejazdom cez uličky najstaršej mestskej časti Šimonovany, ktorá vo svojom srdci ukrýva unikátny goticko-renesančný kaštieľ. Následne pokračujeme okolo nemocnice do Malých Krštenian. Tam odbočíme na cestu vedúcu ku kameňolomom.

Stará asfaltka, ktorá sa vinie popod mohutné bralá Veľkého vrchu, je veľmi pohodlná a príjemná. Rýchlo sa prebicyklujeme k druhému kameňolomu a onedlho sa nám už medzi kríkmi a konármi ukazuje kostolík v Chalmovej. Jeho veža s červenou strechou svieti v záplave sviežej zelene lesov pod Malým LubínomDrieňovým vrchom.

kostolík v Chalmovej, foto: Jozef Števula

Pri parku v Chalmovej, v ktorom sa ukrýva jediný trvale obývaný kaštieľ na Hornej Nitre, odbáčame vľavo smerom k termálnemu kúpalisku. Toto miesto je ideálnym východiskovým bodom pre túry v horskom celku Drieňov. My však smelým tempom pokračujeme ďalej po asfaltovej ceste, ktorá lemuje obrovskú usadzovaciu nádrž medzi obcami Bystričany a Zemianske Kostoľany.

Dedina kostolov a kaštieľov

Bolo by veľkou chybou len tak prefrčať cez Kostoľany a nezastaviť sa pri niektorých pozoruhodných stavbách tejto starobylej zemianskej dediny. Práve preto si v týchto miestach spravíme malú odbočku a prevezieme sa najstaršou časťou obce. Postupne sa pred nami objavujú významné historické budovy. Evanjelický kostol, Kišasonkin kaštieľ, kúria Kosztolányiovcov, Karolkin kaštieľ, veľký renesančný kaštieľ Kosztolányiovcov a opevnený areál katolíckeho kostola svätého Jána Krstiteľa. Zemianske Kostoľany sú skutočne dedinou mnohých kaštieľov.

veľký renesančný kaštieľ v Zemianskych Kostoľanoch, foto: Jozef Števula

Po krátkej historickej prehliadke pokračujeme zo Zemianskych Kostolian do Kamenca pod Vtáčnikom. V týchto miestach začína dlhé rovnomerné stúpanie. Rozľahlú podhorskú dedinu opúšťame cestou, ktorá je označená modrou cykloturistickou značkou. Zo starých jabloní lemujúcich asfaltovú komunikáciu na nás snežia biele lupienky kvetov. Prechádzame okolo monumentálneho pamätníka obetiam druhej svetovej vojny a o kúsok ďalej si všimneme ruiny papierne.

veľký pamätník obetiam druhej svetovej vojny za obcou Kamenec pod Vtáčnikom, foto: Jozef Števula

Stará papiereň v Kamenci pod Vtáčnikom

Kamenická papiereň bola obrovským objektom. Kvôli jej výstavbe musel byť dokonca odklonený miestny potok. Papiereň postavili v roku 1758 a fungovala takmer celé jedno storočie. Papier sa tu vyrábal pomocou tradičných technológií. Stroje poháňala voda z mlynských kôl. Hlavnými surovinami boli staré handry. Zbieraniu handier sa venovali mnohí ľudia z tejto malebnej hornonitrianskej dediny, a práve preto sa až do dnešných dní obyvateľom Kamenca pod Vtáčnikom hovorí „handrári“.

Staré handry bolo potrebné vymlieť a rozvlákniť. Pridaním ďalších prísad (napríklad gleja) vznikla masa, ktorá sa následne lievala do foriem. Poslednou časťou procesu bolo sušenie papiera. V 18. storočí fungovalo na území Slovenska viac ako päťdesiat papierní, no tá v Kamenci pod Vtáčnikom bola niečím výnimočná. Zatiaľ čo ostatné vyrábali papier prevažne pre domáci trh, z Kamenca ho vyvážali až do Budapešti či Viedne.

Po zatvorení papierne sa o budovu nemal kto starať, preto postupne začala chátrať a dnes z nej zostali len základné múry.

Domčeky uprostred lúk a polí

Od zvyškov papierne stúpame k rázcestiu s krížom na začiatku Gepňárovej doliny. Potom naše nohy preverí veľmi prudký výjazd k lokalite Sekaniny, ktorá je bránou Bystričianskej doliny. Prejazd touto dolinou však nie je naším dnešným cieľom. Po krátkom oddychu a občerstvení na Sekaninách pokračujeme cestou s modrou cykloturistickou značkou okolo horárne Suché.

cykloturistický smerovník na Sekaninách, foto: Jozef Števula
cykloturistika podhorím Vtáčnika, foto: Jozef Števula

Pekná štrková zvážnica prechádza zvlneným juhozápadným podhorím Vtáčnika. Pomaličky míňame usadlosti Nová a Stará Paučica. Červené strechy domčekov v týchto výšinných osadách sa občas mihnú medzi zelenými listami hustého lesa. Príjemný dojem z horskej cyklistiky nám kazia iba miesta intenzívnej ťažby dreva. Holé kmene obrovských stromov lemujúce trasu a od ťažkých mechanizmov rozrýpaná cesta. To nie sú obrázky, ktoré chcete vidieť v hore.

pekný zjazd k osade Čerenianske štále, foto: Jozef Števula

Za Starou Paučicou opúšťame modrú značku pre cykloturistov a začíname zjazdovať smerom k Čerenianskym štálom. V okamihu, keď sa vynoríme z hustého lesa, rozprestrie sa pred nami nádherná a slnkom zaliata krajina Hornej Nitry. Zvážame sa po rozľahlých lúkach a prašných cestách, ktoré oddeľujú jednotlivé polia. V osade Čerenianske štále sa k nám na chvíľku pripojí nečakaný sprievodca. Malý kríženec nemeckého ovčiaka pokojne kráča vedľa našich bicyklov a vyprevádza nás smerom k Fančovej.

Čerenianske štále s výhľadmi na mesto Partizánske, foto: Jozef Števula

Fančová, miestna časť dediny Čereňany, je na Hornej Nitre preslávená najmä jazdectvom a chovom koní. Okrem týchto ušľachtilých činností ponúka aj skvelé možnosti na cykloturistiku. Priestor so starým altánkom uprostred zoskupenia domčekov vo Fančovej využívame na posledné občerstvenie a krátky oddych. Teraz nás čaká už len rýchly zjazd do Čerenian a návrat do Partizánskeho po starých cestách medzi Oslanmi a Malými Uhercami. Naše potulky podhorím Vtáčnika trvali bezmála tri a pol hodiny, najazdili sme viac ako 42 kilometrov a ani hodnota nastúpaných metrov nebola zanedbateľná. Zážitok z peknej cykloturistiky farebnou krajinou pod Vtáčnikom však stál za tú námahu.

kaplnka Panny Márie vo Fančovej, foto: Jozef Števula
malebné zákutia krajiny pod Vtáčnikom, foto: Jozef Števula

Séria článkov Reportáže zvonku: