Drieňov #2 – Spoľahlivý učiteľ Malý Lubín

13

V prvom článku zo série Drieňov sme toto nenápadné pohorie prebehli rýchlym krokom a spoznali sme jeho základné črty. V druhom texte o horskom podcelku Strážovských vrchov si spoločne s čitateľom vychutnáme panorámu Hornonitrianskej kotliny z rozhľadne na Malom Lubíne (471 m n. m.) a zamyslíme sa nad pravou hodnotou náučných chodníkov.

Pri letmom pohľade do akejkoľvek geografickej mapy môže aj ostrieľaného turistu prekvapiť fakt, že spomínaný Malý Lubín nie je samostatným vrchom pohoria Drieňov. Ide skôr o významný vyhliadkový bod juhovýchodných svahov Drieňového vrchu. Toto zistenie by však nijakým spôsobom nemalo narušiť dôležitosť miesta, o ktorom sa chystáme písať. Práve naopak. Malý Lubín je skutočnou perlou celého pohoria a výhľady z neho patria k tomu najkrajšiemu, čo horský celok Drieňov ponúka.

Malý Lubín s rozhľadňou (foto: Radovan Števula)

Jedinečné miesto s jedinečnými výhľadmi

Menšia nadmorská výška automaticky nemusí znamenať nedostatok úžasných výhľadov. Malý Lubín sa horko-ťažko vyškriabal cez štyristopäťdesiat metrov nad morom, no svojou jedinečnou scenériou konkuruje aj oveľa vyšším vrchom. Za túto výhodu vďačí začínajúcej lesostepi a útulnej drevenej rozhľadni.

Rozhľadňa stojaca na Malom Lubíne je navrhnutá veľmi citlivo. Nevyčnieva do astronomickej výšky, len zľahka nadvihuje svoju vyhliadkovú plošinu nad vrchnú hranicu lesostepných spoločenstiev. Lesostepi sú tvorené zakrpatenými súrodencami košatých dubov a kríkovitými drienkami, ktoré nepredstavujú prekážku vo výhľadoch. Ďalším plusom rozhľadne je prirodzená drevená konštrukcia. Jej stavitelia našťastie nepodľahli klamlivému zdaniu, že dobrá rozhľadňa musí mať megalomanskú oceľovú kostru.

Rozhľadňa na Malom Lubíne (foto: Radovan Števula)

Z rozhľadne na Malom Lubíne sa otvárajú krajinkárske panorámy najmä východným a juhovýchodným smerom. Výhľadom dominuje široká Hornonitrianska kotlina s roztratenými dedinkami a mohutné pásmové pohorie Vtáčnik. Pri dobrej viditeľnosti je možné rozoznať nádherné skalné vrcholy Žarnov, Sladnú skalu a Buchlov. Na juhovýchode, v miestach, kde Vtáčnik postupne stráca svoju nadmorskú výšku, sa črtajú nezameniteľné vlnky tajomstvami opradeného pohoria Tribeč. Dvoch horských susedov, Tribeč a Vtáčnik, oddeľuje Oslianska kotlina.

Juhovýchodná panoráma z Malého Lubína (foto: Radovan Števula)

Turistické trasy na Malý Lubín

Výstup k rozhľadni na Malom Lubíne môže byť veľmi príjemným turistickým zážitkom vhodným pre celú rodinu. Stúpanie je síce strmé, ale netrvá dlho. Ideálnym východiskovým bodom turistiky je termálne kúpalisko Chalmová. Pred kúpaliskom sa nachádza pomerne veľká asfaltová plocha, na ktorej môžu turisti pokojne nechať svoje autá a starosti každodenného života.

Turistické trasy na Malý Lubín (mapový podklad: mapy.cz)

Na Malý Lubín sa dá dostať dvomi spôsobmi. Prvým variantom je náučný chodník, ktorý vedie strmým terénom od spomínaného termálneho kúpaliska okolo kaplnky svätého Huberta až k rozhľadni na Malom Lubíne. Výstup náučným chodníkom vyznačeným zelenou farbou trvá približne štyridsať minút. Druhým variantom je modrou značkou vytýčený Chalmovský okruh. Súčasťou tohto okruhu je aj vyhliadka Malý Lubín. Na okruh je možné nastúpiť z ktoréhokoľvek miesta a vybrať sa na ňom ktorýmkoľvek smerom. Prechod celým okruhom zaberie zhruba dve hodiny.

Turistický smerovník na Malom Lubíne (foto: Radovan Števula)

Náučný chodník v pravom zmysle slova

Posledné vety druhého článku o Drieňove budú patriť originálnemu náučnému chodníku, ktorý sme spomenuli v predchádzajúcom odseku o turistických trasách na Malý Lubín. Väčšina skúsených turistov si pod slovným spojením náučný chodník predstaví strohú sústavu tabúľ s informáciami o danej lokalite. Náučný chodník na Malý Lubín je však iný. Má pridanú hodnotu, ktorá spočíva v skutočnom poznávaní prírody. Jeho súčasťou sú, samozrejme, aj klasické informačné tabule, ktoré návštevníkom podávajú hlásenie o miestnej faune a flóre. No popri týchto tabuliach sa na chodníku nachádzajú ďalšie zaujímavé prvky. Sú to menšie tabuľky, strategicky umiestnené pri konkrétnych stromoch, ktoré pomenúvajú a charakterizujú, vtáčie búdky s hniezdiacimi operencami a kaplnka svätého Huberta s informáciami o význame poľovníctva a lesníctva.

Jašterica krátkohlavá na Malom Lubíne (foto: Radovan Števula)

Malý Lubín je vďaka tomuto chodníku jedinečným učiteľom, ktorý vám za vynaloženú námahu počas strmého výstupu dovolí pokojne si posedieť na lavičke v jeho útulnej rozhľadni a pokochať sa nádhernými výhľadmi na Hornonitriansku kotlinu.

Výhľad z rozhľadne na Malom Lubíne (foto: Radovan Števula)

Zdroje:

  • Nová rozhľadňa na Malom Lubíne (dostupné online: https://hiking.sk/hk/ar/5015/ nova_rozhladna_na_malom_lubine.html).