Drieňov #6 – Malý velikán horského celku Drieňov

17

O tom, či je nejaký kopec veľký alebo malý, nemusí vždy rozhodovať len nadmorská výška. Veľký vrch ležiaci v katastrálnom území dediny Malé Kršteňany v okrese Partizánske vyrástol napriek svojmu názvu len na úroveň 456 m n. m. Je teda nižší ako Drieňový vrch i Malý Lubín, čiže kopce, ktoré sme už v rámci článkov o horskom celku Drieňov detailne spoznali. V čom teda spočíva veľkosť Veľkého vrchu? Na túto otázku nájdete odpovede v poslednom článku zo série o Drieňove, zabudnutom kúte Strážovských vrchov.

Ani nepatrná výška nebráni Veľkému vrchu, aby si zabral dominantné postavenie v panoráme krajiny okolo mesta Partizánske. Azda každý jeden motorista, ktorý prechádzal po ceste I. triedy (I/64) či už v smere na Prievidzu, alebo na Partizánske, si všimol dva monštruózne kameňolomy zvierajúce menší kopec. Práve tieto dve snehobiele jazvy sú typickým poznávacím znamením Veľkého vrchu. Navzdory brutálnym zásahom človeka do životného prostredia v okolí Krštenian si spomínaná lokalita zachovala svoje vzácne hodnoty.

Pohľad na Veľký vrch z vyvýšeniny nad Veľkými Kršteňanmi (fotografia: Radovan Števula)

Poloha Veľkého vrchu vzhľadom na horský celok Drieňov

Hlavný hrebeň Drieňova má tvar polmesiaca, ktorý sa tiahne od termálneho kúpaliska Chalmová až po Skačany a svoj oblúk najviac zohýba pod Nitricou. Veľký vrch má v rámci Drieňova samostatné postavenie a leží v juhozápadnej časti horstva mimo hlavného hrebeňa. S masívom Drieňového vrchu ho prepája nevýrazný chrbát kulminujúci Terešným vrchom. Pod Veľkým vrchom sú učupené obce Veľké Kršteňany, Malé Kršteňany a Pažiť. Neďaleko leží okresné mesto Partizánske.

Veľký vrch vpravo hore a jeho poloha vzhľadom na mesto Partizánske (mapový podklad: mapy.hiking.sk)

Veľký vrch je vyhľadávanou lokalitou

Chodníčky k drevenému krížu na vrchole Veľkého vrchu sú pravidelne prešliapavané skupinkami turistov zo širokého okolia. Kopec nad Malými Kršteňanmi teda patrí k mimoriadne obľúbeným cieľom. Výstupové trasy z Malých i Veľkých Krštenian sú pomerne známe a ich charakter sa dá veľmi ľahko vyčítať z kvalitnej mapy alebo aplikácie. Turistickou lahôdkou je prechod skalnou oblasťou Bralie, ktorá tvorí južnú panorámu Veľkého vrchu, a následný výstup ku krížu cez široké lúčne porasty. Po dosiahnutí výšky 456 m n. m. sa všetkým milovníkom prírody otvoria nádherné výhľady na krajinu Hornej Nitry.

Turistická idyla na Veľkom vrchu (foto: Radovan Števula)

Scenérii dominuje masív Vtáčnika, v ktorom sa okrem najvyššieho vrchu dajú hravo rozoznať bralá Žarnov a Buchlov. Pod Vtáčnikom sú schúlené roztratené štále a dedinky. Ich červené strechy a kostolné veže dotvárajú výnimočnosť daného okamihu a zaiste vykúzlia spokojný úsmev na tvárach všetkých návštevníkov Veľkého vrchu.

Dedinky pod Veľkým vrchom (foto: Radovan Števula)

Rôznorodosť krajiny v okolí Veľkého vrchu

Trávnaté porasty, zakrpatené kríky a dreviny, mohutné skalné bralá alebo hustý les. Veľký vrch má v ponuke pestrú škálu krajinných typov a každý turista si v jeho okolí môže nájsť svoj hrnček kávy. Mozaiku dopĺňajú srnce, jelene, diviaky, daniele a muflóny, čiže prirodzení obyvatelia lokality. Vzácnu rôznorodosť chráni pečať prírodnej rezervácie so 4. stupňom ochrany. Tá bola na Veľkom vrchu vyhlásená v roku 1967 a vzťahuje sa na vzácne teplomilné spoločenstvá rastlín a živočíchov, z ktorých viaceré druhy tu dosahujú severnú hranicu svojho rozšírenia.

Pestrosť Veľkého vrchu (foto: Radovan Števula)

Výletom na Veľký vrch sa rozlúčime zo sériou Drieňov. V šiestich samostatných článkoch sa naši čitatelia mohli dozvedieť viac o tomto nenápadnom podcelku Strážovských vrchov, ktorý sa rozprestiera medzi Partizánskym a Novákmi. Ak vďaka nim zistili, že neďaleko Partizánskeho sú ukryté unikátne a vzácne miesta, robí nám to veľkú radosť.

Veľký vrch je krásny aj v pochmúrnom zimnom šate (foto: Radovan Števula)

Zo série Drieňov:

Zdroje:

  • Prírodná rezervácia Veľký vrch (dostupné online: http://old.uzemia.enviroportal.sk/main/ detail/cislo/186),
  • Vzácny Veľký vrch (dostupné online: https://www.batovany.sk/vzacny-velky-vrch/).

Autorom titulnej fotografie k článku je Marián Zubák.