3 rozhľadne blízko mesta Partizánske

15

V predošlých dvoch článkoch sme predstavili miesta, ktoré ponúkajú pekné krajinkárske výhľady z kopcov alebo prirodzene vyvýšených lokalít. Dnes sa vyberieme na výhľady, ktoré vytvoril človek, pretože tam postavil rozhľadne. Ponúkame vám virtuálny výlet na tri rozhľadne v blízkosti mesta Partizánske. Možno sa aj vďaka tomuto článku zmení z virtuálneho na reálny.

Chotenovec

Prvá rozhľadňa v okrese Partizánske bola postavená na vyvýšenine Chotenovec (475 m n. m.) pod vrchom Kopanica, ktorý miestne obyvateľstvo nazýva Skále. O výstavbu vyhliadkovej veže sa zaslúžilo občianske združenie Tu žijeme a v roku 2021 ju odovzdalo do užívania verejnosti. K rozhľadni sa najpohodlnejšie dostanete z obce Veľký Klíž, z časti Klížske Hradište. Tento výstup trvá približne štyridsať minút. Dlhšia trasa sa potom ponúka zo strany Brodzian. Vyhliadková veža ponúka prekrásne pohľady na pohorie Tribeč a dolinu Klátovej Novej Vsi. Skúsení turisti v diaľke rozoznajú aj kopce Považského Inovca a Strážovských vrchov.

Malý Lubín

Útulná drevená rozhľadňa stojaca na Malom Lubíne je navrhnutá veľmi citlivo. Nevyčnieva do astronomickej výšky, len zľahka nadvihuje svoju vyhliadkovú plošinu nad vrchnú hranicu nízkych stromov. Z rozhľadne sa otvárajú panorámy najmä východným a juhovýchodným smerom. Výhľadom dominuje široká Hornonitrianska kotlina s roztratenými dedinkami a mohutné pásmové pohorie Vtáčnik. Pri dobrej viditeľnosti je možné rozoznať nádherné skalné vrcholy Žarnov, Sladnú skalu a Buchlov. Výstup k rozhľadni na Malom Lubíne môže byť veľmi príjemným turistickým zážitkom vhodným pre celú rodinu. Stúpanie je síce strmé, ale netrvá dlho. Ideálnym východiskovým bodom turistiky je termálne kúpalisko Chalmová.

binary comment

Vápenný vrch

V pohorí Tribeč nad obcou Skýcov, priamo na Vápennom vrchu sa vypína ďalšia rozhľadňa. Pomerne nová stavba, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená v roku 2020, ponúka výhľady smerom k hradu Hrušov a k obci Skýcov. Dostať sa k nej je jednoduché, vedie tadiaľ náučný chodník Vápenný vrch. Okrem toho je možné využiť ešte jednoduchšiu trasu od parkoviska pri vápenných peciach. Popri krížovej ceste za pár minút vystúpite k 18 metrov vysokej rozhľadni. Na mieste, kde teraz stojí pekná rozhľadňa, stála predtým jej predchodkyňa, ktorá bola pre zlý technický stav zbúraná.

Mohlo by vás zaujímať aj: