Poklady Vtáčnika / Divadlo všetkých ročných období z ľahko prístupného Žarnova

16

Andezitové bralá Vtáčnika, ktoré niekedy len tak ledabolo trčia nad krajinou, sú určite hodné návštevy. Nie je tomu inak ani pri skalnatom Žarnove, ktorý sa týči nad Ľubiankou a Hornou Vsou. Ponúka pekné polkruhové výhľady na Hornú Nitru z výšky 840 m n. m..

Ak chce niekto vidieť Hornonitriansku kotlinu z vtáčej perspektívy, stačí navštíviť skalné bralo Žarnova. Nachádza sa v bočnom hrebeni Vtáčnika nad Hornoveskou dolinou. Je ľahko prístupný a pre výstup aj veľmi lákavý.

Andezitové bralo Žarnova, Foto: Hana Vanková

Najjednoduchší výstup sa nám núka z Bridových štálov, ktoré sa nachádzajú na konci osady Ľubianka, patriacej k Oslanom. Práve tu môže človek nechať automobil a vydať sa na krátku a zvládnuteľnú turistiku / cca hodinu si treba vyhradiť na výstup. Najskôr prechádzame lúkou a po vstupe do lesa nás značka navedie vľavo. Bralo Žarnova je napriek stálemu stúpaniu prístupné aj menej zdatným turistom. Možno im cesta trvá o čosi dlhšie, ale odmenou je krásny výhľad. Aj príroda, ktorá sa tu nachádza, stojí za povšimnutie. Žarnov patrí do prírodnej rezervácie Buchlov s V. stupňom ochrany. V tejto chránenej oblasti nájdeme tri andezitové bralá a to spomínaný Žarnov, Sladnú skalu a Buchlov. V sedle Žarnova je hríbik, ktorý nás vie naviesť na Buchlov, ktorý je už viac vnorený do pohoria a cestou prejdeme aj Sladnou skalou. Tentokrát však títo ďalší bralnatí krásavci zostanú nateraz pri písaní nepovšimnutí.

Cesta jarným lesom, Foto: Hana Vanková
Sladná skala a Buchlov zo Žarnova, Foto: Hana Vanková

Málokto vie, že na Žarnov sa dá / dalo dostať aj zaistenou cestou (ferratou) priamo cez skalnú puklinu. Schválne som použila aj sloveso v minulom čase, pretože som túto cestu využila naposledy pred piatimi rokmi a momentálne vôbec neviem, či je schodná. K rebríkom a reťaziam sa dalo dostať vychodeným chodníčkom, ktorý sa nachádzal blízko odbočky vedúcej do sedla pod Žarnovom. Keď človek postupoval priamo pod bralnú stenu, vedel nastúpiť na sériu rebríkov a reťazí, ktorými sa dostal až na vrch Žarnova. Ak máte chuť spestriť si turistiku, určite skúste nájsť aj túto cestu. Na niektorých miestach si síce pýta trochu obratnosti, ale pre skúsenejších turistov by nemala predstavovať žiaden problém.

Časť zaistenej trasy, Foto: Hana Vanková
Vyústenie zaistenej trasy v hornej časti pukliny, Foto: Hana Vanková
Pohľad zhora do skalnej pukliny, Foto: Hana Vanková

Zo sedla pod Žarnovom, kde nájdeme aj turistický rozcestník nám to priamo na skalné bralo bude trvať naozaj už len chvíľočku, tabuľka ukazuje 10 minút, ale v tomto prípade je tento čas naozaj nadhodnotený a o malú chvíľku sme na vrchole skalného kopca. A tu to príde. Každý človek majúci rád prírodu sa tu môže dosýta kochať nielen výhľadmi, ale aj flórou, ktorá sa tu nachádza najmä v jari a v lete. Jeseň tu zase ponúka farebné divadlo, v ktorom hrajú hlavnú úlohu okolité buky a iné jesennými farbami okrášlené listnaté stromy. Zima zase vie prekvapiť pravou zimnou atmosféru so zamrznutými vetvičkami stromov a zimnou výzdobou v plnej kráse. Na vrchole tohto andezitového krásavca sa nachádza aj drevený dvojkríž. Bol tu postavený v roku 2000 pri príležitosti Veľkého jubilea občanmi Oslian a Ľubianky.

Žarnov, Foto: Hana Vanková
Drevený kríž s vrcholovou knihou, Foto: Hana Vanková

V závere tohto článku netreba snáď dodať nič viac, ako to, že Žarnov určite zaraďte k miestam, ktoré navštívite a je jedno, v ktorom ročnom období. Každé tu má svoje čaro.