Tribečské jednohubky #7 – Masívne skaly Hrdovickej

13

Netradičný a vznešený názov akoby ju predurčoval k výsostnému postaveniu medzi hôrkami pohoria Tribeč. Je dominantná, masívna, rozľahlá a vzhľadom k okolitému terénu dosahuje značnú nadmorskú výšku 471 m. Najbližší susedia, Kovarská hôrka a Solčiansky háj, sú v porovnaní s ňou úplne nenápadní. Ešte aj výhľad, ktorý ponúka, má punc výnimočnosti. To je Hrdovická, kráľovná tribečských hôrok.

K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. V poslednom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Hrdovickú nad obcami Čeľadince a Nitrianska Streda.

Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky

Vrchol hôrky Hrdovická leží severozápadne od Veľkého Tribeča, najvyššieho bodu celého pohoria, v katastri obce Nitrianska Streda. Jej mohutná okrúhla silueta jedinečným spôsobom dotvára panorámu dediniek rozkladajúcich sa na úpätí hôrky. Od hlavného hrebeňa ju oddeľujú výrazné sedlá, ktoré podčiarkujú samostatné postavenie Hrdovickej v rámci tribečského horstva.

Masív Hrdovickej z polí a lúk nad obcou Kovarce (fotografia: Radovan Števula)

Typickou črtou Hrdovickej je ostrý skalnatý hrebeň zdobiaci vrcholové partie hôrky. Z najvyššie položených skál sa turistom naskytá krásny polkruhový výhľad na južnú stranu. Časť pozornosti si pre seba kradne Kovarská hôrka, nižšia susedka Hrdovickej s typickou jazvou v podobe kameňolomu a s malebnou kaplnkou sv. Anny na úpätí. Luxusnú panorámu okolitej krajiny dopĺňajú Veľký Tribeč a Žibrica, dve dominanty hlavnej línie vrchov medzi Partizánskym a Nitrou. Pozornému oku určite neuniknú ani svedkovia dávnych časov, Oponický hrad a hrad Gýmeš. Smerom k západu sa zvlnené krivky Tribeča postupne strácajú v širokej nížine, cez ktorú preteká rieka Nitra.

Výhľad z kremencových skál Hrdovickej južným smerom (fotografia: Radovan Števula)

Územie Hrdovickej bolo v roku 1982 vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu, ktorá je v správe Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Predmetom ochrany je geomorfologicky, biologicky i krajinársky významný priestor. V tejto lokalite sa zachovali vzácne rastlinné i živočíšne spoločenstvá na pôvodných kyslých skalných kremencoch a lesostepných kultúrach. V nižších polohách Hrdovickej sa rozprestiera listnatý les.

Nízke stromy vyrastajúce zo skalnatej pôdy (fotografia: Radovan Števula)

Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?

Ideálnym východiskovým bodom pre turistický výstup na Hrdovickú je voľne prístupné parkovisko pri poľnohospodárskom družstve v Čeľadinciach. Od družstva sa juhovýchodným smerom vinie široká poľná cesta, ktorá postupne začne stúpať. Cesta prechádza popri starom sade a miestnej strelnici. Polia postupne vystriedajú kroviny a neskôr aj pomerne hustý les. Po približne štyridsiatich minútach pohodlnej chôdze od parkoviska sa turisti dostanú na vymedzené územie národnej prírodnej rezervácie. Informujú o tom viaceré tabuľky a príslušné značenie na stromoch. V týchto miestach treba nastúpiť na úzke chodníčky odbáčajúce vľavo, ktoré návštevníkov prevedú nádherným skalnatým hrebeňom Hrdovickej.

Tabuľka oznamujúca vstup do národnej prírodnej rezervácie (fotografia: Radovan Števula)

Obdobnými poľnými a lesnými cestami sa na hôrku dá vystúpiť aj z obcí Nitrianska Streda, Kovarce alebo Solčany. Tieto trasy sú však dlhšie a zaberú viac času.

Hrdovická a jej širšie okolie na mape, mapový podklad: https://mapy.dennikn.sk/

Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov

Všetky hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na hôrku Hrdovická.

Silueta hradu Gýmeš pri pohľade z Hrdovickej (fotografia: Radovan Števula)
Masívne skaly na vrchole Hrdovickej (fotografia: Radovan Števula)
Pohľad na Hrdovickú z Kovarskej hôrky (fotografia: Radovan Števula)

Zdroje:

Séria článkov Tribečské jednohubky:

O niektorých tribečských hôrkach sme písali aj v sérii Reportáže zvonku: