Netradičný a vznešený názov akoby ju predurčoval k výsostnému postaveniu medzi hôrkami pohoria Tribeč. Je dominantná, masívna, rozľahlá a vzhľadom k okolitému terénu dosahuje značnú nadmorskú výšku 471 m. Najbližší susedia, Kovarská hôrka a Solčiansky háj, sú v porovnaní s ňou úplne nenápadní. Ešte aj výhľad, ktorý ponúka, má punc výnimočnosti. To je Hrdovická, kráľovná tribečských hôrok.
K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. V poslednom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Hrdovickú nad obcami Čeľadince a Nitrianska Streda.
Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky
Vrchol hôrky Hrdovická leží severozápadne od Veľkého Tribeča, najvyššieho bodu celého pohoria, v katastri obce Nitrianska Streda. Jej mohutná okrúhla silueta jedinečným spôsobom dotvára panorámu dediniek rozkladajúcich sa na úpätí hôrky. Od hlavného hrebeňa ju oddeľujú výrazné sedlá, ktoré podčiarkujú samostatné postavenie Hrdovickej v rámci tribečského horstva.
Typickou črtou Hrdovickej je ostrý skalnatý hrebeň zdobiaci vrcholové partie hôrky. Z najvyššie položených skál sa turistom naskytá krásny polkruhový výhľad na južnú stranu. Časť pozornosti si pre seba kradne Kovarská hôrka, nižšia susedka Hrdovickej s typickou jazvou v podobe kameňolomu a s malebnou kaplnkou sv. Anny na úpätí. Luxusnú panorámu okolitej krajiny dopĺňajú Veľký Tribeč a Žibrica, dve dominanty hlavnej línie vrchov medzi Partizánskym a Nitrou. Pozornému oku určite neuniknú ani svedkovia dávnych časov, Oponický hrad a hrad Gýmeš. Smerom k západu sa zvlnené krivky Tribeča postupne strácajú v širokej nížine, cez ktorú preteká rieka Nitra.
Územie Hrdovickej bolo v roku 1982 vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu, ktorá je v správe Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Predmetom ochrany je geomorfologicky, biologicky i krajinársky významný priestor. V tejto lokalite sa zachovali vzácne rastlinné i živočíšne spoločenstvá na pôvodných kyslých skalných kremencoch a lesostepných kultúrach. V nižších polohách Hrdovickej sa rozprestiera listnatý les.
Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?
Ideálnym východiskovým bodom pre turistický výstup na Hrdovickú je voľne prístupné parkovisko pri poľnohospodárskom družstve v Čeľadinciach. Od družstva sa juhovýchodným smerom vinie široká poľná cesta, ktorá postupne začne stúpať. Cesta prechádza popri starom sade a miestnej strelnici. Polia postupne vystriedajú kroviny a neskôr aj pomerne hustý les. Po približne štyridsiatich minútach pohodlnej chôdze od parkoviska sa turisti dostanú na vymedzené územie národnej prírodnej rezervácie. Informujú o tom viaceré tabuľky a príslušné značenie na stromoch. V týchto miestach treba nastúpiť na úzke chodníčky odbáčajúce vľavo, ktoré návštevníkov prevedú nádherným skalnatým hrebeňom Hrdovickej.
Obdobnými poľnými a lesnými cestami sa na hôrku dá vystúpiť aj z obcí Nitrianska Streda, Kovarce alebo Solčany. Tieto trasy sú však dlhšie a zaberú viac času.
Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov
Všetky hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na hôrku Hrdovická.
Zdroje:
- Hôrky (dostupné online: http://www.sopsr.sk/natura/index1.php?p=4&sec=5&kod=SK UEV0133).
- Hrdovická (dostupné online: https://www.vypadni.sk/sk/hrdovicka)
- Chránené územia (dostupné online: http://uzemia.enviroportal.sk/Maloplosky.aspx).
- Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR (dostupné online: https://old.uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/51).
Séria článkov Tribečské jednohubky:
- Tribečské jednohubky #1 – Vres
- Tribečské jednohubky #2 – Kolianová
- Tribečské jednohubky #3 – Kopanica
- Tribečské jednohubky #4 – Oselný vrch
- Tribečské jednohubky #5 – Kozlica
- Tribečské jednohubky #6 – Kovarská hôrka
O niektorých tribečských hôrkach sme písali aj v sérii Reportáže zvonku: