Tribečské jednohubky #1 – Vres s jedinečným čarom a krásnymi výhľadmi

19

Vresoviská v pohorí Tribeč sú vyhľadávaným turistickým cieľom najmä na prelome leta a jesene. V tomto období totiž rastlina vres zakvitne a celé stráne sfarbí nabielo či bledofialovo. Svoje jedinečné čaro však majú v každom ročnom období. Podľa spomínanej rastliny bola pomenovaná aj výrazná tribečská hôrka nad Klátovou Novou Vsou. Poďme na ňu spoločne vystúpiť.

K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. V prvom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Vres.

Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky

Vres je výrazný skalnatý kopec v severnej časti pohoria Tribeč dosahujúci nadmorskú výšku 485 metrov. Jeho vrcholové partie v hojných množstvách zdobí rovnomenná rastlina. Lesy na úpätí hôrky sú výhradne listnaté a dominuje v nich dub. Staré stromy obrastené machom zvýrazňujú tajomnú atmosféru tohto jedinečného miesta.

Dubové lesy na úpätí hôrky Vres (fotografia: Radovan Števula)

Z Vresu sa otvárajú prekrásne výhľady severozápadným a severovýchodným smerom. Skúsení turisti ľahko identifikujú mestečká a dediny situované do krajiny, ktorú vymodelovala rieka Nitra pretínajúca celý región. Pri dobrom počasí sa ukážu zvlnené krivky Považského Inovca, Strážovských vrchov a Vtáčnika.

Výhľad z Vresu severovýchodným smerom (fotografia: Radovan Števula)

Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?

Na hôrku Vres sa dá vystúpiť vďaka sieti lesných ciest v okolí Klátovej Novej Vsi. Najlepšie cesty k lúke pod Vresom vedú z lokality Cibajky, ktorá sa nachádza v chotári spomínanej obce. K lúke sa dá dostať aj z obce Krnča či z usadlosti Sádok. Všetky prístupové cesty majú charakter lesných zvážnic. Počas dlhotrvajúcich daždivých dní sú rozmáčané, no inak poskytujú príjemný terén pre turistické aktivity všetkých vekových skupín. Z lúky pod Vresom vedie na vrchol úzky a strmý chodníček. Jeho prechod však zaberie iba pár minút. Následne si turisti môžu vychutnať zaslúženú odmenu v podobe prekrásnych scenérií.

Tribečská hôrka Vres a jej okolie na mape (mapový podklad: mapy.cz)

Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov

Všetky tribečské hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na hôrku Vres.

Lúka pod Vresom s prastarými stromami (fotografia: Radovan Števula)
Kremencové skalky na vrchole hôrky (fotografia: Radovan Števula)
Vresmi porastený vrcholový priestor Vresu (fotografia: Radovan Števula)
Východný hrebeň Vresu s malebným chodníčkom (fotografia: Radovan Števula)

Zdroje:

  • Hôrky (dostupné online: http://www.biomonitoring.sk/InternalGeoportal/ProtectedSites/ DetailSites/161).