Tribečské jednohubky #2 – Priestranné a pokojné lúky na Kolianovej

17

V trojuholníku medzi obcami Brodzany, Turčianky a Veľký Klíž sa nachádza vyvýšenina, ktorej dominuje trávnatý hrebeň Kolianovej s charakterom tribečskej hôrky. Pomerne rozsiahle lúčiny ozvláštňujú nízke kríky a zakrpatené stromy. Príroda funguje na danom mieste v skutočne dokonalej symbióze a svojim trpezlivým návštevníkom sa za vynaloženú námahu odmeňuje nezabudnuteľnými scenériami. Vďaka tomuto článku môžete aj vy stráviť príjemné a pokojné chvíle na Kolianovej.

K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. V druhom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Kolianovú.

Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky

Kolianová je rozložitá hôrka dvíhajúca sa do výšky 414 m n. m. Leží v jednom z najsevernejších výbežkov pohoria Tribeč v chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Tiahly hrebeň spája Kolianovú s Kopanicou a s Michalovým vrchom, ďalšími výraznými kopcami tejto časti pohoria.

Označenie nadmorskej výšky na vrchu hôrky (fotografia: Radovan Števula)

Najdominantnejšou črtou hôrky sú priestranné lúky a trávnaté porasty, ktoré narúšajú solitéry nízkych stromov a krovín. Prvá menšia čistinka sa rozprestiera priamo v okolí vrcholového kameňa Kolianovej. Toto miesto zatiaľ neponúka žiadne výnimočné výhľady, pretože ho obklopujú vyššie dreviny. Vychodená cesta však ďalej kopíruje hrebeň a verných turistov po pár minútach privedie k oveľa väčšej sústave lúk, kde natrafia na príjemné oddychové miesto s útulnými lavičkami, dreveným stolom a veľkým ohniskom.

Krásne oddychové miesto s jedinečným výhľadom (fotografia: Radovan Števula)

V každom ročnom období vyžaruje Kolianová jedinečnú atmosféru pokoja a ponúka pestrú škálu prírodných motívov. V mrazivom zimnom vzduchu sa návštevníkom hôrky otvoria krásne výhľady na postriebrenú Klátovskú dolinu a Javorový vrch situovaný v hlavnom hrebeni pohoria Tribeč. Počas jari na lúkach rozkvitne vzácna rastlina poniklec. Uprostred horúcich letných dní poskytnú zakrpatené stromy príjemný oddych v chládku. V jesenných mesiacoch zase okraje lúk zdobia šípky a trnky so svojimi červenými a fialovými bobuľami. Čiže skutočne pozoruhodná ponuka.

Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?

Pohorie Tribeč je popretkávané obrovskou sieťou horských zvážnic, lesných ciest a úzkych chodníčkov. Výnimku nepredstavuje ani okolie Kolianovej. Hoci z geografického hľadiska je to na vrchol hôrky najbližšie z obce Turčianky, najzaujímavejšia prístupová cesta vedie z Brodzian. Turistov začínajúcich svoju púť v dedine spätej s Alexandrom Sergejevičom Puškinom prevedú široké zvážnice cez rozložitú vyvýšeninu s názvom Blatá až na Kolianovú, z ktorej si môžu vychutnať prekrásne výhľady na dolinu potoka Vyčoma s Klátovou Novou Vsou. Turistiku je možné ozvláštniť návratom cez sedlo Plešovica a následným putovaním po modrej turistickej značke naspäť do Brodzian.

Hôrka Kolianová a jej okolie na mape (mapový podklad: mapy.cz)

Na Kolianovú sa dá vystúpiť aj z obce Veľký Klíž po modrej značke cez spomínané sedlo Plešovica a k lúčinám isto vedie i nejaký ten úzky chodníček z maličkej dedinky Turčianky. Lesné cesty z Brodzian alebo z Veľkého Klíža sú dobre schodné a turistické topánky na nich môžu drať všetky vekové kategórie.

Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov

Všetky tribečské hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na hôrku Kolianová.

Široká zvážnica, ktorá vedie na Kolianovú z Brodzian (fotografia: Radovan Števula)
Výhľad z hôrky v sychravom jesennom počasí na Klátovu Novú Ves (fotografia: Radovan Števula)
Malebné lúky na Kolianovej (fotografia: Radovan Števula)

Zdroje:

  • Návšteva Skalnej brány a Kolianovej (dostupné online: http://www.tkhorec.eu/2018/kolian/akcia.htm).