Tribečské jednohubky #5 – Kozlica, útulné zákutia a široké výhľady

16

Zoskupenie hôrok medzi Klátovou Novou Vsou a Krnčou ponúka skvelé možnosti pre jednoduchú turistiku prekrásnymi zákutiami prírody a je veľkým zdrojom inšpirácie. Sériu o tribečských jednohubkách otvoril článok opisujúci malebný Vres. V piatej časti seriálu sa do spomínanej lokality opäť vrátime a navštívime Kozlicu, západnú susedku Vresu.

K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. V piatom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Kozlicu.

Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky

Hôrka Kozlica je najvyšším a najvýraznejším bodom jedného z bočných hrebeňov pohoria Tribeč, ktorý sa ťahá od Javorového vrchu severným smerom v dĺžke takmer 6 km. Jej západný breh je vo vyšších polohách takmer úplne odlesnený. Vysoké a mohutné stromy ustúpili svojim zakrpateným súrodencom, skalnatému podložiu, rozhádzaným sutinám a teplomilným kríčkom. Obnažený chrbát Kozlice sa dvíha do výšky 498 m n. m. zaručujúcej nádherné výhľady na Tribeč a jeho zvlnené predhorie. Na vrchole hôrky sa okrem tradičnej schránky s knihou nachádza aj útulné posedenie.

Lavička na vrchole Kozlice, foto: Radovan Števula

Okrem zaslúženého oddychu ponúka Kozlica aj očarujúci polkruhový výhľad. Na juhu sa dajú hravo rozoznať najvyššie partie tribečského masívu tvorené Javorovým vrchom, Mišovým vrchom, Medvedím vrchom a Malým i Veľkým Tribečom. Na západe leží obec Krnča a rozľahlé okresné mesto Topoľčany. Za Topoľčanmi otvára svoju náruč nekonečná rovina Podunajskej nížiny. Výhľad sa uzatvára na severozápade vlnkami Považského Inovca.

Výhľad z Kozlice na hlavný hrebeň pohoria Tribeč, foto: Radovan Števula

Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?

Na Kozlicu sa dá vybehnúť z troch miest. Najkratšia a najrýchlejšia prístupová cesta vedie z obce Krnča. Najmenej prudký výstup predstavujú chodníčky vedúce na Kozlicu z Klátovej Novej Vsi, z časti Sádok. A azda tie najzaujímavejšie cestičky a malebné krajinkárske scenérie ponúka lokalita Cibajky pri Klátovej Novej Vsi. Všetky tri prístupové trasy nie sú časovo náročné a na vrchole hôrky by ste sa mohli ocitnúť do jednej hodinky. Ak sa nestratíte.

Hôrka Kozlica a jej širšie okolie na mape, mapový podklad: mapy.cz

Výstup na Kozlicu nie je možné realizovať po klasicky značených turistických chodníkoch, pretože na hôrku nevedie žiadna značka. Dobrodruhovia odhodlaní prebádať spomínané zákutia pohoria Tribeč sa musia spoľahnúť na zvážnice, lesné cestičky, úzke chodníčky a najmä na svoju intuíciu. Výborným doplnkom je turistická mapa alebo GPS navigácia. Práve táto neistota spojená s pohybom v prekrásnych zákutiach divokej prírody môže byť najväčším lákadlom a zároveň zážitkom, ktorý si z pohoria Tribeč odnesiete.

Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov

Všetky tribečské hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na vrch Kozlica.

Les pod vrcholom Kozlice oblečený v jarnom kabáte, foto: Radovan Števula
Kozlica a Tribeč v posledných lúčoch zapadajúceho slnka, foto: Lenka Vanková
Malebná lúka medzi Vresom a Kozlicou, foto: Radovan Števula

Zdroje:

  • Hôrky (dostupné online: http://www.sopsr.sk/natura/index1.php?p=4&sec=5&kod= SKUEV0133),
  • Z Veľkého Tribeča na Vres a Kozlicu (dostupné online: https://hiking.dennikn.sk/ar/4859/z_velkeho_tribeca_na_vres_a_kozlicu.html).

Autorkou titulnej fotografie k článku je Lenka Vanková.