Päť tipov na prechádzky pri vode v chladnom počasí – 2. diel

12

Prvý diel seriálu o vodných plochách vhodných na jesenné a zimné prechádzky sa zameriaval na priehrady, jazierka a rybníky v okrese Partizánske. Okolie obuvníckeho mestečka však ponúka aj ďalšie vodné lákadlá, preto hranice okresu neprekročíme ani v druhom diele a spoločne preskúmame možnosti, ktoré sa milovníkom potuliek v chladnom počasí ponúkajú na západ od mesta.

Rybník v Skačanoch

Malý rybník za obcou Skačany je známy aj za hranicami nášho okresu. Preslávili ho jeho obyvateľky Nutrie riečne, na ktoré sa sem chodia pozerať ľudia nielen z blízkeho okolia. Okrem týchto hladných hlodavcov, pôvodne pochádzajúcich z Južnej Ameriky, tu môžeme vidieť aj kačky a rybky. Možnosť dostať sa do takej blízkosti zvierat vo voľnej prírode je veľkým lákadlom pre deti, ale aj zaujímavosťou pre všetkých dospelých. Nenáročná prechádzka od obecnej školy, popri kaplnkách až k rybníku je príjemnou aktivitkou na tieto krátke jesenné dni.

foto: Hana Vanková, úprava: Katarína Janíčková

Štrkovisko Žabokreky

Aj v obci Žabokreky nad Nitrou ležiacej v okrese Partizánske sa nachádza vodná plocha Štrky, ktorá je zároveň lovným revírom pre rybárov. Štrkovisko láka okrem nich aj všetkých, ktorí hľadajú romantické zákutia a chcú si prechádzkou okolo tejto vodnej plochy spríjemniť chvíle vo fotogenickom prostredí. Pekné miesto s výhľadom na pohoria Tribeč a Vtáčnik ponúka v každom ročnom období benefity aj pre lovcov pekných fotografií.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Rybník v Krásne

Dedinka Krásno si svoj názov zaslúži, naozaj je to krásna obec. Okrem históriou siahajúcou až do raného stredoveku, sa môže pochváliť napríklad obľúbenou vyhliadkou či udržiavaným a nesmierne pekným rybníkom. Ten slúži rybárom, ale je tiež utešeným miestom pre oddych a posedenie na lavičkách. Nachádza sa tu priestor na opekanie, altánok ba dokonca i latrína. Aj vďaka mohutným stromom, ktoré ho sčasti chránia pred rušnou cestou, je prechádzka pri rybníku v Krásne v každom ročnom období iná. Na to, aká krásna je tá jesenná alebo zimná, sa neváhajte ísť pozrieť.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Kaskády v Brodzianskom parku

Históriou opradená dedinka Brodzany bola už na našom portáli stredobodom pozornosti vo viacerých článkoch. Podrobne sme sa v nich pozreli na tamojší kaštieľ i chránený areál anglického parku. Stredovú os spomínaného areálu tvorí potok Geradza, na ktorom architekti parku nechali vybudovať vodné terasy a kaskády. Sieť chodníkov niekoľkokrát prekonáva potok pomocou drevených mostíkov. V Brodzianskom parku čas plynie akosi pomalšie a aj počas jesenných či zimných mesiacov môžete v jeho pôvabných zátišiach stráviť pokojné chvíle.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Pustak vo Veľkých Bieliciach

Za sympatickou a pokojnou jesennou prechádzkou k vodnej ploche sa možno vybrať aj do Veľkých Bielic. Už pred vyše polstoročím tu bola rieka Nitrica, viac známa ako Belanka, zregulovaná od jej ústia do rieky Nitry až po hať nazývanú Pustak. Názov tejto malej priehrady je pravdepodobne odvodený od slov pustiť alebo výpust a súvisí s uvoľnením zadržiavanej vody, ktorá následne prepadáva cez viac ako tri metre vysokú kaskádu. Ak by prechádzka tichým prostredím nestačila, možno sa vybrať ďalej proti prúdu. Tam už Nitrica vytvárajúca malebné zákutia tečie svojím pôvodným korytom.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková