Päť tipov na prechádzky pri vode v chladnom počasí – 1. diel

10

Záver kalendárneho roka zvyčajne býva pre mnoho ľudí veľmi hektickým a mimoriadne náročným obdobím. Človek cíti, že už vôbec nevládze a potreboval by si poriadne vyvetrať hlavu. V okolí mesta Partizánske sa nachádza viacero vodných plôch, ktoré poskytujú príjemné možnosti na prechádzku v chladnom alebo sychravom počasí. Portál batovany.sk vám prináša nový seriál o vodných plochách a toto je jeho prvý diel.

Vodná nádrž Veľké Uherce

Veľké Uherce ponúkajú mnoho benefitov spojených s históriou, s turistikou, ale aj s relaxom pri vode. Vodná nádrž, ktorú napĺňa potok Drahožica, zažila už aj svoje zlaté časy, kedy bola vo veľkej miere využívaná pre relax celých rodín a to najmä v letných mesiacoch. Pomaly sa jej vracia zašlá sláva a využívajú ju na kúpanie a aktívny oddych pri vode nielen otužilci, ale aj iní návštevníci. Z jednej strany lemovaná horou je aj akýmsi spojivkom dvoch dolín, Drahožickej a Trstenej. Priehrada ponúka krásne miesto pre prechádzky, vodné športy, ale i obyčajný relax pri vode v peknej prírode.

foto: Peter Pribula, úprava: Katarína Janíčková

Rybníky v Janovej Vsi

V sympatickej a aktívnej obci Klátova Nová Ves je toho mnoho na spoznávanie. Historické kaštiele sme spomínali len nedávno. No, dedina má aj krásne okolie, a zvlášť v týchto dňoch nádherne sfarbenú prírodu. Romantickú jesennú scenériu ponúka napríklad anglický park pri kaštieli v Janovej Vsi, ktorá je súčasťou Klátovej. Pod horou, v podmanivom parku s jeho malebnými zákutiami sa možno príjemne prejsť popri dvoch rybníkoch a užiť si atmosféru tohto fotogenického ročného obdobia.

foto: Katarína Janíčková, úprava: Katarína Janíčková

Kolačianska priehrada

Za obcou Kolačno smerom k miestnej časti Ondrašová leží Kolačianska priehrada. Táto rozlohou menšia vodná plocha vznikla prehradením potoka Drndava a má protipovodňový význam. Vodná nádrž je zasadená do krásneho prírodného prostredia a poskytuje príjemné možnosti na rekreáciu a rybolov. V teplých mesiacoch tu môžeme nájsť labute a krásne rozkvitnuté lekná. V zime ponúka táto vodná plocha tichú atmosféru vhodnú na rozjímavú prechádzku.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Štrkovisko Bager

Jediná vodná plocha na území mesta Partizánske ponúka krásne miesto pre prechádzky a je útočiskom partizánskych rybárov. Bager vznikol pri úprave koryta rieky Nitry a ponúka útočisko mnohým druhom rastlín, živočíchov a tvorí aj zástavku pri migrovaní vtáctva. Štrkovisko bolo kedysi využívané aj na kúpanie, ešte dodnes sú tu zreteľné skokanské mostíky, ktoré slúžili plavcom. Dnes by kúpanie v Bagri predstavovalo značné riziko, keďže voda v štrkovisku je veľmi ovplyvnená priesakmi a to najmä z rieky Nitry, ktorá sa bohužiaľ radí k najznečistenejším riekam nielen u nás, ale i v celej Európe. Vodná plocha ponúka výborné miesto aj pre korčuľovanie. Keď praje v zime počasie a teplota klesá niekoľko dní pod bod mrazu, stane sa z Bagra prírodné klzisko.

foto: Hana Vanková, úprava: Katarína Janíčková

Jazierko pri Drahožickej hute

Na konci Drahožickej doliny, v lokalite bývalej sklárskej huty, leží obklopené malebnými horami neveľké jazierko. Vzniklo vybudovaním hrádzky na jednom z prítokov potoka Drahožica. Jazierko i okolité pozemky Drahožickej huty sú v súkromnom vlastníctve. Vodná plocha sa však dá dobre obdivovať aj z prístupovej cesty. Na prechádzku k tomuto jazeru sa môžete vybrať po lesných cestách z Veľkých Uheriec alebo z Vrchhory. Zaberie vám hodiny, ale vaša kvalitne vyvetraná hlava určite nebude ľutovať.

foto: Hana Vanková, úprava: Katarína Janíčková