Čo vidieť v meste Partizánske

10

Okolie

Nielen Partizánske, ale aj jeho okolie poskytuje veľa krásnych miest… Dávame vám tip na 3 z nich. Na našom webe ich nájdete ešte omnoho viac:

Veľké Uherce

Obec, ktorá v sebe ukrýva mnoho krásnych a častokrát aj s históriou spojených miest. Okrem krásneho neogotického kaštieľa (ten je v súkromných rukách a zatiaľ sa dá obdivovať len od cesty) ponúka aj zákutia pri najväčšej vodnej ploche v okolí. Priehrada je miesto s veľkým potenciálom. Svoje lepšie časy má už za sebou, ale veríme, že ju ešte čaká znovuzrodenie. Obec ponúka výborné miesta pre cyklistiku, turistiku a aktívny oddych. Okrem toho sa v Uherciach, pod úpätím vrchu Šípok nachádza aj veľmi pekná krížová cesta, citlivo zasadená v prostredí lúky a lesa. Drahožická a Trstená dolina, ktoré lemujú priehradu, poskytnú dostatok priestoru pre cyklistov a aj turistov. Tí z okolia Partizánskeho Uherce veľmi dobre poznajú, pretože práve odtiaľto sa dajú objavovať krásne miesta v pohorí Tribeč.

Ďalšie informácie: VIDEO: Za jeden deň – Uherecký okruh
GPS:
48.598904, 18.450132

Letohrádok Babylon 

V tesnej blízkosti Partizánskeho sa nachádza obec Brodzany, ktorá je známa najmä vďaka svojmu kaštieľu, ktorý dnes slúži ako Slovanské múzeum A. S. Puškina a venuje sa vzťahom slovenskej a ruskej literatúry. Letohrádok Babylon je pred návštevníkmi trochu skrytý, nachádza sa neďaleko rodinnej hrobky v lese nad kaštieľom. Dala ho postaviť Natália Oldenburgová v roku 1911. Tá tu častokrát hľadala akési útočisko a vytvorila si tu svoj svet, ktorý milovala. Babylon postavili talianski architekti a vojvodkyňa tu usporadúvala aj rôzne akcie. Bola aj veľkou milovníčkou psov leonbergerov. Za letohrádkom bol dokonca aj honosný cintorín pre panských miláčikov. Stavba, ktorá bola kedy plná vzácnych hudobných nástrojov, kníh, obrazov, dnes poznačená zubom času ešte stále odoláva. Romanticky pôsobiace miesto ponúka jedinečné ganius loci a keď sa sem vyberiete mimo turistickej sezóny a víkendov, viete si túto pamiatku vychutnať aj osamote. Cesta sem je značená z viacerých smerov a nie je ťažké ju nájsť. Stačí sledovať šípky a o necelých 20 min sa od kostola dostanete okolo rodinnej hrobky k letohrádku.

Ďalšie informácie: Naše kaštiele: Brodzany sú vďaka nemu spojené s Puškinom, zažili zlatú éru a bohatý kultúrny život
GPS:
48.604712, 18.342696

Románsky kostolík v Klížskom Hradišti

Románsky Kostol sv. Michala stojí na danom mieste už od 12. storočia a nachádza sa v Klížskom Hradišti, čo je miestna časť Veľkého Klíža. Kostolík bol na mieste postavený pravdepodobne miestnymi šľachticmi, o čom svedčí zachovaná empora (chorus), ktorá bola vyhradená pre členov šľachtickej rodiny. Bola samozrejme väčšia ako tá, ktorá je tam dnes. Vraj siahala až do polovice kostolíka. Aj táto stavba dlho chátrala, avšak vďaka V. Menclovi bola v 30. rokoch minulého storočia zachránená. Zaujímavosťou určite je, že maličký kostolík sa vďaka svojmu romantickému vzhľadu a krásnej valcovej veži dostal aj na poštovú známku. Keď si ho chcete pozrieť, určite sa vyberte do Klížskeho Hradišťa a výlet spojte aj turistikou na Vrchhoru.

Foto: Katarina Janíčková

Ďalšie informácie: Zabudnuté kostolíky – Chrám v Klížskom Hradišti sa dostal aj na poštovú známku
GPS:
48.557517, 18.374068

Toto bola záverečná kategória. Môžete sa vrátiť na predchádzajúcu, alebo pokračovať skúmaním nášho webu.