6 výhľadov z kopcov pohoria Tribeč

17

Malé, tajomstvami opradené pohorie, ktoré sa bezprostredne dotýka Partizánskeho, ponúka viac ako nevyriešené záhady. Medzi jeho bonusy určite patria ľahko prístupné hôrky, z ktorých sa naskytajú pekné výhľady do okolia.

Kozlica

Hôrka Kozlica je najvyšším a najvýraznejším bodom jedného z bočných hrebeňov pohoria Tribeč, ktorý sa ťahá od Javorového vrchu severným smerom v dĺžke takmer 6 km. Jej západný breh je vo vyšších polohách takmer úplne odlesnený. Chrbát Kozlice sa dvíha do výšky 498 m n. m. zaručujúcej nádherné výhľady na Tribeč a jeho zvlnené predhorie. Na juhu sa dajú hravo rozoznať najvyššie partie tribečského masívu tvorené Javorovým vrchom, Mišovým vrchom, Medvedím vrchom a Malým i Veľkým Tribečom. Na západe leží obec Krnča a rozľahlé okresné mesto Topoľčany. Za Topoľčanmi otvára svoju náruč nekonečná rovina Podunajskej nížiny. Výhľad sa uzatvára na severozápade vlnkami Považského Inovca.

Osečný vrch

Tento kopec, ktorý sa vypína nad Partizánskym v nadmorskej výške 552 m n.m. je z mesta nenápadný, lepšie napísané schovaný a vôbec nebadaný. Dá sa naň dostať mnohými cestami a každá z nich ponúka prechod zaujímavými miestami. Z mesta naň vedie žltá turistická značka. Vrch Osečný ponúka po tom, ako bol jeho vrchol vyčistený a porast na ňom preriedený, výhľad na celý Tribeč. Priamo pod vrchom sa núka aj pohľad na osadu Hlboké s kaplnkou v strede lúky. Je to snáď najkrajšie miesto, na aké sa dá priamo z Osečného zísť. Aj tabuľka na vrchole nám ukazuje cestu, po ktorej sa do osady s pár domami máme vydať. Ak si chce človek naozaj oddýchnuť a pri peknom počasí sa kochať výhľadmi na pohorie Vtáčnik, určite by Hlboké nemal vynechať.

Hrdovická

Typickou črtou Hrdovickej je ostrý skalnatý hrebeň zdobiaci vrcholové partie tejto tribečskej hôrky. Z najvyššie položených skál sa turistom naskytá krásny polkruhový výhľad na južnú stranu. Časť pozornosti si pre seba kradne Kovarská hôrka, nižšia susedka Hrdovickej s typickou jazvou v podobe kameňolomu a s malebnou kaplnkou sv. Anny na úpätí. Luxusnú panorámu okolitej krajiny dopĺňajú Veľký Tribeč a Žibrica, dve dominanty hlavnej línie vrchov medzi Partizánskym a Nitrou. Pozornému oku určite neuniknú ani svedkovia dávnych časov, Oponický hrad a hrad Gýmeš. Smerom k západu sa zvlnené krivky Tribeča postupne strácajú v širokej nížine, cez ktorú preteká rieka Nitra.

Krásno

Kopec s názvom Chríb je obohatený o pekné výhľady a aj exkurz do histórie. Nachádza sa priamo nad hlavnou cestou, ktorá nijako neruší výhľad na krajinu pred nami. Bonusom k pekným výhľadom je aj voľne prístupný ďalekohľad, ktorý nám doslova priblíži kopce náprotivných pohorí. Opevnený areál kostola, ktorý sa tu tiež nachádza je udržiavaný, tak ako aj zvyšné priestranstvo na kopci. Priamo k nemu vedie nová asfaltová cestička a z vrcholu sa vám naskytne krásny výhľad na dolinu stredného Ponitria a Topoľčany na západe alebo scenériu pohoria Tribeč na východnej strane. Nový prístrešok vie poskytnúť priestor pre schovanie sa v daždi, prípadne príjemné posedenie si v rámci turistiky ak týmto miestom prechádzate. Nezabudnite sa na tomto mieste pokochať okolitou krajinou a výhľadmi, ktoré sa tu núkajú.

Vres

Vres je výrazný skalnatý kopec v severnej časti pohoria Tribeč dosahujúci nadmorskú výšku 485 metrov. Meno získal podľa rastliny, ktorá zdobí jeho holé svahy. Z hôrky sa otvárajú prekrásne výhľady severozápadným a severovýchodným smerom. Skúsení turisti ľahko identifikujú mestečká a dediny situované do krajiny, ktorú vymodelovala rieka Nitra pretínajúca celý región. Pri dobrom počasí sa ukážu zvlnené krivky Považského Inovca, Strážovských vrchov a Vtáčnika.

Skýcovské skalky

Tieto krásne fotogenické skaly sa nachádzajú v masíve Bralá severne od Skýcova, v tesnej blízkosti náprotivného Prostredného vrchu. Sú budované kremencami. Dlho boli verejnosťou nepovšimnuté, avšak nedávno bola pri hlavnej ceste za obcou Skýcov osadená tabuľka, ktorá na ne upozorňuje a tak sa miesto teší väčšej obľube. Zo skál vidno k Zlatým Moriavciam, vidno tribečské kopce a západy slnka sú tu čarovné. Prístup k miestu je veľmi jednoduchý. Z malého parkoviska prejdete cez les a už za 10 minút môžete stáť na bralách a kochať sa výhľadmi.

Mohlo by vás zaujímať: