6 tipov, čo robiť v okolí Partizánskeho, keď prší

8

V Partizánskom a okolí je mnoho nádherných miest na objavovanie. Články o zaujímavých miestach hodných výletov a prechádzok prinášame na našej stránke pravidelne. Občas, keď počasie nie je podľa našich predstáv, radšej by sme navštívili niečo „pod strechou“. Aj také možnosti náš región ponúka.

Za hviezdami a poznatkami o vesmíre do Bielic

Vesmír a možnosti pozorovať nočnú oblohu sú fascinujúce pre každú vekovú kategóriu. Za týmto zážitkom vôbec nemusíme chodiť ďaleko. Spomedzi približne 20 hvezdární na Slovensku sa jedna nachádza aj Malých Bieliciach. Takže pokiaľ neviete ako naložiť s časom po zotmení, môžete v stredy a v piatky (počas leta aj vo štvrtky) za jasného počasia obdivovať vesmír a dozvedieť sa niečo nové. A pokiaľ nie je pekne, hvezdáreň a jej zamestnanci majú čo ponúknuť aj vtedy, keď sa hviezdy skrývajú.

Hvezdáreň v Malých Bieliciach spozorujete už z ďiaľky. Na príjazdovú cestu vás navedie orientačná tabuľa, Foto: Katarína Janíčková

Za minulosťou do Brodzian a Šimonovian

Ďalším známym múzeom v našom okolí je Slovanské múzeum A. S. Puškina, ktoré sa nachádza v renesančnom kaštieli  v Brodzanoch. Stálu expozíciu tvorí – Život a dielo vrcholného predstaviteľa ruského romantizmu A. S. Puškina a jeho vplyv na slovenskú literatúru. Druhou časťou je zariadenie historických salónov rodín Friesenhofovcov a Oldenburgovcov. Môžete tu vidieť pôvodný nábytok, rodinné albumy, osobné predmety významných rodín a taktiež obdivovať obrazovú výzdobu. Kaštieľ je v správe Slovenskej národnej knižnice.

Neobarokové krídlo kaštieľa postavené v 19. storočí, Foto: Katarína Janíčková

Cesta za minulosťou vás môže zaviesť až k najstaršiemu zachovanému goticko-renesančnému šľachtickému sídlu na Slovensku.  Kaštieľ  – Vodný hrad v Šimonovanoch pochádza asi zo 14. – 15. storočia a jeho názov vznikol podľa umiestnenia v meandri rieky Nitry, akoby na ostrove. Okrem príťažlivého areálu, môžete v utorky a štvrtky navštíviť aj hrad. Po rekonštrukcii sa v ňom nachádza pobočka mestskej knižnice a možno tu spoznávať dejiny kaštieľa a rodu Simonyi .

Vodný hrad v Šimonovanoch patrí k najstarším stojacim kaštieľom na Slovensku, Foto: Katarína Janíčková

Za literatúrou do Krštenian a Chynorian

Pre milovníkov čítania azda neexistuje krajšia predstava ako stráviť upršaný deň s hrnčekom čaju a dobrou knihou. Ale, ak by ste predsa len chceli vyjsť z domu, dozvedieť sa niečo nové, zaujímavé a spoznať čosi z histórie nášho okolia, máme pre vás dva tipy. Okrem návštevy knižnice sa môžete ísť pozrieť do pamätných izieb známych spisovateľov, ktorí sa narodili v našom regióne. Pamätnú izbu priekopníka katolíckej moderny Pavla Gašparoviča Hlbinu môžete navštíviť vo Veľkých Kršteňanoch. Prehliadku si je potrebné vopred dohodnúť so starostom.

Pamätná izba P.G. Hlbinu sa nachádza v bývalej škole, ktorú aj sám básnik navštevoval, Foto: Katarína Janíčková

Ďalším významným básnikom pochádzajúcim z okolia Partizánskeho je Valentín Beniak. Jeho Pamätnú izbu môžete navštíviť v budove bývalého miestneho národného výboru v Chynoranoch. Nachádzajú sa v nej básnikove osobné veci i ukážky z jeho tvorby.

V pamätnom dome sa nachádza aj Etnografické múzeum, Foto: Katarína Janíčková

Za spomienkami do Novák

Múzeá sú pre niektorých nudnou záležitosťou, ale určite to tak nik nebude cítiť v technickom múzeu v Novákoch. V areáli sa nachádza päť samostatných menších i väčších tematicky rozdielnych hál, ktoré nadchnú všetkých, už od najmenších fanúšikov autíčiek. Súčasťou expozície súkromného múzea je aj múzeum hračiek, kde si môžete nostalgicky zaspomínať a ukázať deťom a vnúčatám retro kúsky vášho detstva. Historické motorky, autá, šijacie stroje a mnoho ďalšieho môžete prísť obdivovať po dohode.

V technickom múzeu nájdeme aj pneumatiku vyrábanú firmou Baťa.

A kde trávite čas počas nepriaznivého počasia vy ?

Zdroje:

  • http://www.hvezdaren.sk/
  • https://www.snk.sk/sk/navstivte-nas/slovanske-muzeum-a-s-puskina/expozicia-slovanskeho-muzea-a-s-puskina.htm

Mohlo by sa vám páčiť: