Dom, ktorý vznikol špeciálne pre Baťovany

8

Pri výstavbe satelitov Baťovského podniku bolo nevyhnutné zohľadňovať prírodné podmienky, ktoré určovali charakter podnebia a pozemkov danej lokality. S inými podmienkami sa stretlo stavebné oddelenie poverené výstavbou mesta v Indii, s inými v Brazílii a iné podmienky prinášali pozemky pri Šimonovanoch. 

Ak by ste sa vrátili v čase aspoň o 83 rokov, na mieste dnešného Partizánskeho by ste našli polia, bohato meandrujúcu rieku Nitru s mnohými ramenami a močaristé pôdy. V týchto nehostinných podmienkach sa vizionársky podnik Baťa rozhodol postaviť moderné mesto. 

Voda bola najväčšou úlohou, s ktorou bolo nutné vysporiadať sa na tomto mieste. S mokrými pôdami a vysokou spodnou vodou však baťovci vedeli zabojovať. Už možno tušíte, prečo sa jedna z mestských častí nazýva Štrkovec. Áno, pri stavbe základov domov, bolo práve z dôvodu vysokej spodnej vody využívané obrovské množstvo štrku. 

Autorkin starý otec s kamarátmi na jednom z ramien nezregulovanej rieky Nitry, Zdroj: rodinný archív

Stavebné oddelenie v Baťovanoch, ktoré viedol architekt František Juraj Fackenberg, zápasilo s týmto problémom aj pri aplikácii typov obytných domov. V domovskom Stavebnom oddelení v Zlíne vznikol súbor typových návrhov rodinných domov, z ktorých stavebné oddelenia v satelitoch vyberali tie vyhovujúce. Tak sa s úplne rovnakým domom môžeme stretnúť v Partizánskom, Svite, Zruči na Sázavou, ale aj v Zlíne. Avšak vysoká spodná voda zamiešala karty aj v tomto prípade. 

František Juraj Fackeberg, ako skúsený staviteľ vedel, čo robiť. So svojím Stavebný oddelením priniesli nový typ dvojdomu, ktorý bolo vhodné v týchto podmienkach aplikovať. Vysoká spodná voda totiž spôsobila, že nie vždy bolo možné domy podpivničiť. Návrh, s ktorým Stavebné oddelenie prišlo, rieši práve absenciu pivničných priestorov, ktoré plnia funkciu úložného priestoru. Aby o ne budúci obyvatelia týchto domov neprišli, architekti navrhli menšiu komoru pri vstupe do domu. Takto vznikol typ dvojdomu, ktorý dostal názov Šimonovany. Pomenovaný bol práve po obci, popri ktorej vznikal nový baťovský satelit, ktorý v tom čase ešte nemal svoj názov. 

Typ domu Šimonovany

Programovo je typ Šimonovany rovnaký ako ostatné baťovské dvojdomy. Vrchná časť domu slúžila na nočný režim, tu sa nachádzali spálne rodičov a detí. Spodná časť bola určená na denný režim, nachádza sa tu kuchyňa, kúpeľňa, obývačka a už spomínaná komora. 

Typ domu Šimonovany na Červenej ulici v Partizánskom

Dom bol postavený 17-krát na Červenej ulici a 3-krát na Hviezdoslavovej. Pokiaľ sa na Červenej ulici stretávame s neomietanou fasádou domov, na tej Hviezdoslavovej sú tieto domy postavené v ich omietaných verziách s jemnými neomietanymi detailami. Dôležité je tiež spomenúť, že hoci typ domu vznikol aby reagoval na absenciu pivničného priestoru, v prípadoch, kedy to bolo možné, bol dom s pivnicou postavený.

Omietnutý typ domu Šimonovany na Hviezdoslavovej ulici v Partizánskom, dnes už prestavaný, Foto: Katarína Janíčková, 2017

Tento typ sa následne zaradil medzi ostatné typové návrhy a používal sa aj v iných satelitoch. Ten na fotografii stojí v Zruči na Sázavou.

Dvojdom tipu Šimonovany v Zruči nad Sázavou, Foto: Barbora Szöllösi Babocká

František Juraj Fackenberg bol autorom aj ďalších typov, ktoré navrhol priamo v Baťovanoch. Viac sa o ňom dočítate v našom článku:

František Fackenberg – architekt, na ktorého sme takmer zabudli

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Chete Baťovany vidieť na vlastné oči? Pozrite si ich s nami na našich sprevádzanich: