7 tipov, čo si všímať na prechádzke Baťovanmi

5

Pravidelné prechádzky neboli nikdy dôležitejšie ako teraz, v čase homeofficov a online vzdelávania. Nemusíte vymýšľať zložité trasy. Poďte sa prejsť po Baťovanoch. Ak budete dostatočne vnímaví, objavíte rôzne detaily, ktoré ste doteraz možno prehliadali. My vám v nasledujúcom článku ponúkame niekoľko tipov, ktoré by vás na vašich prechádzkach mohli zaujať.  

Prechodové uličky 

Ulice Baťovian boli pospájané úzkymi pešími uličkami, ktoré uľahčovali prechody medzi jednotlivými ulicami. Nemuseli ste tak obchádzať celú ulicu, ale vedeli ste sa na tú vedľajšiu dostať aj kratšou cestou. Okrem tohto tieto chodníčky často viedli k studniam, ktoré spočiatku slúžili pre niekoľko najbližších domov. Po čase, keď si ľudia začali svoje nadobudnuté pozemky ohrádzať plotmi a múrmi, začali tieto uličky najbližším majiteľom domov prekážať. Mnohé zostali uzatvorené a znefunkčnené. V ďalšom kroku si tento kúsok pozemku majitelia najbližších domov odkúpili a uličky tak postupne začali miznúť. Dnes ešte môžete naraziť na plech, ktorým boli tieto ulice uzatvorené. Ak budete naozaj všímaví, po jednej takejto uličke sa budete môcť prejsť, stále je funkčná.  

Uzatvorená prechodová ulička. Foto: Katarína Janíčková
Funkčná prechodová ulička. Foto: Katarína Janíčková

Železobetónový skelet

Firma Baťa používala na výstavbu svojich fabrických budov železobetónový skelet. Tento bol veľmi vyhovujúci ich požiadavkám efektívnej, rýchlej a lacnej výstavby. Preto ho začali využívať aj pri stavbe spoločenských budov. Na fasádach týchto stavieb ho môžeme vidieť vďaka jeho okrúhlym stĺpom. Okolo námestia nájdete niekoľko takýchto budov – spoločenský dom, internáty, školy ale aj kostol.

Stĺp železobetónového skeletu na fasáde bývalého internátu. Foto: Katarína Janíčková

Pôvodné dlažby 

Keď sa prechádzate po chodníkoch v centre mesta, spod rozbitého asfaltu miestami vykúka povrch, ktorý tu nebude len tak náhodou. Ide o pôvodné dláždenie chodníkov.

Pôvodná dlažba pod rozbitým asfaltom. Foto: Katarína Janíčková

Tieto dlaždice môžete nájsť aj na iných miestach, a to v plnej krásne a nielen vykúkajúce spod asfaltu. Boli nimi vydláždené chodníčky vedúce k vchodom domov. Na niektorých miestach ich môžete vidieť presne tam, kde boli pôvodne položené, inde sú použité druhotne.

Pôvodná dlažba. Foto: Katarína Janíčková


Okná 

Keď sa pozeráte na baťovské stavby, ktoré majú pôvodné fasády, môžete objaviť jeden veľmi pekný detail. Na uliciach Hviezdoslavova a Krátka stáli domy, ktoré boli omietané, ale mali pár miest na fasáde, kde bola odkrytá tehla. Bolo to tak okolo okien alebo pod rímsou. 

Neomietané detialy na fasáde dvojdomu. Foto: Katarína Janíčková

Vo výstavbe, ktorá prebehla neskôr, sa už tehličkový detail nevyskytuje. Môžete si však všimnúť veľmi jemne spracované detaily okolo okien – odskočená omietka fasády, jemné zaoblenie. 

Omietané detaily okien. Foto: Katarína Janíčková

Vstupy 

O tom, že boli v Baťovanoch postavené rôzne typy domov, sme vám už písali. Typ domu AD má jednu zvláštnosť. Nie všetky domy tohto typu majú rovnaké vstupy. Líšia sa ich schodiská, ale aj tvar vstupu. Niektoré boli prestrešené, iné nie. Tento typ je najrozšírenejším typom v Baťovanoch a nájdete ho vo väčšej časti baťovej kolónie. Tak už je to len na vás. Choďte a objavujte.  

Netradičný vstup na dome typu AD. Foto: Katarína Janíčková

Balkóny 

Okrem rodinných domov postavila firma Baťa v Baťovanoch aj niekoľko bytoviek. My by sme chceli vašu pozornosť upriamiť na ich balkóny. Všimnite si to elegantné zaoblenie jedného z rohov balkónu. Zaujímavé je aj riešenie nástupu na balkón, ku ktorému patria aj okná. Toto umiestnenie môže spočiatku pôsobiť asymetricky. Balkón je vysunutý tak, aby okná vpúšťali dnu čo najviac svetla. Rovnaké riešenie môžeme nájsť na bytovkách v Zlíne, ktoré boli navrhnuté Vladimírom Karfíkom. 

Balkóny baťovských bytoviek. Foto: Katarína Janíčková

Usporiadanie domov
Keď sa ocitnete na Rooseveltovej ulici, zahľaďte sa smerom na sever. Uvidíte domy na uliciach Pribinova, Gumárenská a Moyzesova. Určite na vás zapôsobí ich pravidelné rozmiestnenie, ktoré bolo naplánované tak, aby si domy navzájom netienili. 

Pohľad na rozmeistnenie domov. Foto: Katarína Janíčková

Baťovany môžete objavovať na našom webe, alebo spolu s nami priamo v ich uliciach. Využite našu ponuku a rezervujte si pamiatkové sprevádzanie: https://fabrikaumenia.sk/sprevadzanie/

Mohlo by vás tiež zaujímať: