Takto vyzerala Nežná revolúcia v Partizánskom

5

Nežná revolúcia patrí k najdôležitejším udalostiam našej novodobej histórie. Tisíce ľudí sa zhromaždili aj na námestí v Partizánskom, aby volali po slobodnej budúcnosti.

Prinášame vám fotoreportáž z udalostí, ktoré sa diali priamo v Partizánskom. Uverejňujeme ich vďaka Jozefovi Krasulovi – jedenému z organizátorov novembrových udalostí u nás. Najlepší spôsob, ako ich uviesť, bude použiť jeho vlastné slová v podobe krátkeho úryvku z rozhovoru, ktorý poskytol pre náš web:

Keď sa povie Nežná revolúcia, alebo November ’89, väčšina ľudí si predstaví Prahu a Bratislavu. Revolúcia ale prebiehala aj v malých mestách. Plné námestie, okrem iných na čele s vami a Dubčekom, bolo aj v Partizánskom. Ako to prebiehalo?

Na to asi nebude stačiť krátka odpoveď, ale skúsim to. Začali sme tým, že sme zorganizovali prvé verejné zhromaždenie v rámci okresov Topoľčany, Bánovce nad Bebravou a Partizánske. Bolo to v nedeľu 26.11. na schodoch Domu kultúry, neskôr sme sa presunuli do Klubu mládeže Smena, kde sme podpísali Vyhlásenie občanov mesta na podporu Občianskeho fóra, Verejnosti proti násiliu a SZM. Podpísalo to 118 prítomných účastníkov.

Na druhý deň, v pondelok 27.11., sa konal Výstražný generálny štrajk (na celom území Československa) a na Námestí SNP sa zhromaždilo asi 4-5 tisíc ľudí – prevažne zamestnancov ZDA Partizánske a ďalších veľkých podnikov v meste. Prehovorili na ňom zástupcovia študentov, veriacich, robotníkov ZDA a učiteľov.

Potom sme sa spolu s Oliverom Lippom zúčastnili stretnutia s riaditeľom ZDA p. Grznárikom, ktorého výsledkom bol spoločný dohovor o podpore vedenia ZDA na uskutočnenie zmien na pôde fabriky (možnosť organizovať stretnutia na podporu zmien, odstránenie symbolov KSČ z budov fabriky, zrušenie sirény a pod.). Túto udalosť sme považovali za kľúčovú, lebo sme sa báli nejakého násilia, ktoré by mohlo rozpútať nekontrolovateľné následky.

V nasledujúcom týždni sa formovali prvé miestne výbory Verejnosti proti násiliu a medzi prvými sa hlásili pracovné kolektívy zo ZDA (doprava, strojáreň), pridávali sa pracovníci ostatných podnikov v meste (Prior, Obuv, ČSD, Materské školy, PORS, VIPKP a ďalšie).

V tom čase sa formuje aj Mestské centrum VPN, ktorého členmi boli: J. Krasula, O. Lippo, J. Palán, S. Haško, Z. Bielický, J. Toman, I. Peciar, S. Bartoš, P. Lackovič, G. Preťo, p. Ducký, p. Sliepka – neskôr sa pridávajú: M. Kalina, M. Badinský, J. Cibulková, J. Rybár, p. Eliáš, p. Kotoš, L. Janík, J. Záhumenský, O. Úradničková a p. Ďurech. MV VPN sídlil v ZK ROH ZDA Partizánske a neskôr v budove Mestského národného výboru.

Celý rozhovor nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať:

Za fotografie ďakujeme Jozefovi Krasulovi.