10 tipov na prázdnitové výlety s deťmi

10

Deti a zvieratá, to ide k sebe. A ak zrovna nemáte to šťastie, že zvieratá chováte doma, alebo na dvore u starých rodičov, tak vám ponúkneme niekoľko miest v okolí Partizánskeho, ktoré  potešia malých, ale i veľkých milovníkov zvieratiek.

Zoo Bojnice

Ak niekto z nášho mesta túži vidieť zvieratá, ako prvá mu určite napadne naša najstaršia a najnavštevovanejšia ZOO, ktorá sa nachádza len 33 km od Partizánskeho, a to v Bojniciach, vedľa nádherného Bojnického zámku. Viac ako 360 druhov zvierat a rozhloha 41 hektárov zaručujú krásny výlet plný dojmov z videného a aj poriadnu prechádzku. ZOO v Bojniciach je aj pre pravidelných návštevníkov vždy zaujímavá. Najnovším lákadlom je určite obrovský a krásny pavilón pre slonov.

Foto: Juraj Padych

Vraví sa, že dnešné deti skôr spoznajú leva, ako zviera z gazdovstva. Možno aj práve preto sa v súčasnosti tešia rodinné farmy veľkej obľube. V okolí Partizánskeho je ich hneď niekoľko. Sledovať život hospodárskych zvierat, vidieť, ako sa treba o ne starať, to je úžasný spôsob priblíženia prírody deťom.

U Ďurkových

V Žabokrekoch nad Nitrou sa rozprestiera rozsiahly areál rodinnej farmy U Ďurkových. Deti sa môžu zoznámiť s kravami, koňmi, prasiatkami, húskami, ovečkami, veľmi priateľskými mačkami, ale môžu zahliadnuť i hospodárske stroje. Pre rodičov sú tu tiež lákavé ponuky: posedieť si v kaviarni s terasou s výhľadom na areál, ochutnať pivo, prípadne si kúpiť mäsové výrobky.

https://www.instagram.com/p/CTkiv8xI4UT/

Salaš Kostrín

V obci Klátova Nová Ves ležiacej na okraji Tribečského pohoria sa nachádza obľúbený Salaš Kostrín. Aj tu sa môžu deti pokochať pohľadom na koníky, poníky a tradičné ovečky. Dospelým môžu spraviť radosť špeciality slovenskej kuchyne.

Aj kone sú pre deti veľmi obľúbené, Salaš Kostrín

Salaš Cibajky

Od Kostrína je možné prejsť sa ďalej na agrofarmu Salaš Cibajky. Okrem salašníckeho jedla, mäsových a mliečnych výrobkov z domáceho chovu tu možno vidieť ovečky, kozy, kravy a aj strážneho psa. Návštevu salašov za Klátovou Novou Vsou si môžete spríjemniť aj jazdou na koni v Jazdeckom klube Cibajky.

Foto: Martin Guniš

Farma pod Vtáčnikom

V krásnom prostredí pohoria Vtáčnik, v blízkosti obce Kamenec pod Vtáčnikom, sa nachádza Farma pod Vtáčnikom. Okrem tradičných výrobkov z kravského a ovčieho syra tu možno ochutnať aj horský med od včiel chovaných na farme a pre nás trošku netradičnejšie – zrejúce syry. Popri príjemnom relaxe v lone krásnej prírody si možno užívať pohľad na ovečky, kravy a momentálne, keďže sa blíži jar, určite každé dieťa poteší pohľad na práve rodiace sa mláďatká. V areáli je možnosť aj kempovať.

https://www.instagram.com/p/CK6yklaB1qF/

Rybárska bašta Dobys

V Solčanoch (3 km od Topoľčian) sa nachádza oáza pokoja v podobe rybárskej bašty. Nie sú to však len ryby, čo tu môžeme nájsť. Príjemný areál penziónu s reštauráciou ponúka so svojimi troma rybníkmi výnimočnú prechádzku. Voľne sa pohybujúce kačky, husy a moriaky sú pre sídliskové deti, sídliskových rodičov i starých rodičov hotový zážitok. K tomu možno vidieť aj roztomilých zajkov, pávy, ponúknuť trávu hladným kozám, prípadne vyliezť na vežu a dopriať si výhľad na areál i okolie. Z terasy je možné nakŕmiť aj kaprov a deti sa môžu zahrať na detskom ihrisku.

V rybárskej bašte sa zvieratá voľne prechádzajú po areáli, Foto: súkromný archív autorky

Nutrie v Skačanoch

Čo sa týka možnosti vidieť zvieratá, určite netreba opomenúť veľmi obľúbený rybník za obcou Skačany. Môžeme tu nájsť ryby, kačky, no najzaujímavejšie sú určite nutrie. Nutria riečna je hlodavec, pôvodne pochádzajúci z Južnej Ameriky a k nám boli dovezené. Tie v Skačanoch sú na ľudí už zvyknuté, vôbec nie sú plaché a nemajú problém prijať jedlo z rúk, aj keď ich kŕmenie je na vlastné riziko. Dostať sa do takej blízkosti zvierat vo voľnej prírode je originálnym zážitkom.

Nutrie v Skačanoch sa nechajú nakŕmiť aj rady zapózujú, Foto: Martin Guniš

Pokiaľ by ste s deťmi túžili vidieť aj ďalšie zvieratká, je ešte niekoľko relatívne blízkych miest, kam sa vybrať na výlet:

Asi hodinu cesty autom sa nachádza celoročne otvorená Zubria Zvernica v Topoľčiankach a aj EkoPark v Piešťanoch. V EkoParku môžete vidieť viac ako 270  zvieratiek a jedinečným zážitkom pre deti môže byť, že sa mnohých zvieratiek môžu aj dotýkať a kŕmiť ich. Preto je potrebné dávať pozor na deti, aby tieto stretnutia boli príjemnými zážitkami aj pre zvieratká.

v EkoParku sa deti môžu dostať do blízkosti zvieratiek, Foto: súkromný archív autorky

Opačným smerom, v Revištskom Podzámčí pri Žarnovici sa nachádza Zveropark.  V nádhernom a pokojnom prostredí sa nachádza viac ako 40 druhov zvierat. Dominantou sú losy mokraďové, ale vidieť môžete aj iné zvieratá našich lesov a aj niekoľko cudzokrajných. Rovnako niektoré zvieratká možno nakŕmiť a pohladkať. Poprípade si požičať udicu a uloviť pstruha z jazera. Deti určite poteší aj prechádzka okolo obľúbených rozprávkových bytostí.

Ranč pod Babicou je tiež ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, Foto: Martin Guniš

Ďalšie tipy na výlety z našich článkov: