Päť tipov na prechádzky pri vode v chladnom počasí – 3. diel

13

V tretej časti nášho seriálu o vodných plochách opustíme okres Partizánske, ktorý sme veľmi detailne spoznali v prvom i druhom článku, a zablúdime do susedného okresu Prievidza. Navštívime v ňom spoločne ďalších päť prírodných jazier alebo umelých vodných nádrží. Prechádzka popri ich namrznutej hladine môže byť veľmi príjemným spestrením zimného obdobia.

Jazero v Novákoch

Táto vodná plocha plocha, ktorá sa nachádza v Novákoch, je kontrastom k priemyselným budovám, ktoré sa tu inak nachádzajú. Toto umelo vytvorené jazero malo za svoj prvotný cieľ slúžiť ako ochladzovacia nádrž pre elektráreň. Za roky svojej existencie si však našla uplatnenie aj ako oddychová, rekreačná a športová zóna s benefitmi pre okolitú faunu a flóru. Zaujímavosťou je, že plocha sa stala tréningovým miestom pre rýchlostných kanoistov, ktorí patrili medzi prvých priekopníkov športu v Novákoch. Trénovali tu už v 50. rokoch. Táto vodná plocha má svoje čaro v každom ročnom období a z Partizánskeho sa k nej najmä v teplejšej časti roka viete dostať pohodlne aj na bicykli, urobiť si tu prestávku a objaviť čaro tohto miesta.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Vodná nádrž Kanianka

Pestré okolie podhorskej dedinky Kanianka rozprestierajúcej sa na úpätí Magury dotvára pomerne rozsiahla priehrada. V letných mesiacoch slúži táto vodná plocha vďaka krásne upravenému prostrediu najmä bežcom a cyklistom. Na svoje si určite prídu aj vyznávači cvičenia v prírode, pretože blízko priehrady stojí workoutové ihrisko. V zime poskytuje vynikajúce útočisko všetkým, ktorí sa radi prechádzajú v čarokrásnej prírode. Z priehradného múru sa otvárajú jedinečné výhľady na pohoria Vtáčnik, Žiar, Veľká a Malá Fatra, takže je čo obdivovať.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Priehrada Nitrianske Rudno

Priehradu v Nitrianskom Rudne sme spomínali aj v našich tipoch, kde sa v okolí Partizánskeho schladiť počas horúcich, letných dní. Cesta sem nám z Baťovian zaberie približne polhodinu, ale rovnako ako v lete aj v zime stojí za to. Vodná nádrž bola postavená primárne pre účely tepelnej elektrárne v Novákoch, v roku 1951. Viac aktivít je tu, pochopiteľne, prispôsobených na letné mesiace – ubytovanie, reštaurácie, bufety a rôzne atrakcie. Na prechádzku v zime však bohato stačí a aj odtiaľto sa môžeme kochať pohľadom na okolité hory.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Prepadliská pri obci Koš

Obec Koš bola kedysi rozsiahlou dedinou s viac ako 3000 obyvateľmi so svojím bohatým a čulým životom. Aj ona však doplatila na banskú činnosť, ktorá z nej kus ukrojila. Miesta, kde kedysi pulzoval život a prešli by ste po nich suchou nohou, sa následkom banskej činnosti zmenili na prepadliská, z ktorých vystúpila podzemná voda a poskytla priestor pre život fauny a flóry. Poddolované územie na povrchu neustále vytvára nové prepadliská, prípadne zväčšuje už tie jestvujúce. Nezainteresovanému človeku, ktorý tadiaľto prechádza, možno ani nejde do hlavy ten kontrast prírody a už zájdenej stopy, ktorú tu po sebe zanechal človek. Staré cintoríny, cesty a ulice, ktoré sa končia vo vode, množstvo sute zo stavieb, malá vyvýšenina s kamenným dvojkrížom pripomínajúca miesto, kde stál kostol… Miesta so zvláštnou atmosférou, za ktorú môže v prevažnej miere človek. Oplatí sa navštíviť.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková

Vodná nádrž nad dedinou Cigeľ

Za prechádzkou pri vode sa dá vyraziť aj do baníckej dediny Cigeľ. V podhorí Vtáčnika leží vodná nádrž menších rozmerov, ktorá ponúka krásnu prírodnú scenériu s ohromujúcimi výhľadmi na okresné mesto Prievidza, dedinky Hornej Nitry a impozantnú hradbu Strážovských vrchov na čele s Rokošom. Menšie jazierko vzniklo pri lyžiarskom vleku nad obcou Cigeľ ako zásobáreň vody pre umelé zasnežovanie svahu. V zimnom období obklopená mrazom vyzdobenými stromami má vodná nádrž nad dedinou Cigeľ svoje osobité čaro.

foto: Jozef Števula, úprava: Katarína Janíčková