85 rokov od založenia mesta

9

Dátum, ktorý sa ľahko pamätá, 8.8. 1938. Vtedy boli položené základy prvej továrenskej budovy v Baťovanoch. Preto sa stal dňom, kedy si pripomíname založenie mesta Partizánske. Tento rok uplynulo 85 rokov.

To sú len dve základné informácie, ktoré sa spájajú so vznikom mesta. Každý partizánčan, partizánčanka by ich mala sypať z rukáva. Koľko toho ale naozaj o meste viete?

Posuňte sa vo svojich vedomostiach s nami. Pripravili sme pre vás pár tipov na náš obsah, ktorý vám o Baťovanoch povie viac. Či ste fanúšikom klasických textových článkov, alebo radšej čerpáte informácie z podcastov, prípadne z videí, na našom webe si nájdete formu, ktorá vám vyhovuje. Tak smelo do toho!

Našim prvým tipom bude zároveň náš prvý článok o baťovskej histórii mesta, ktorý sme na portál priniesli. Zhŕňa základné vedomosti o vzniku mesta najmä z pohľadu architektúry a urbanizmu, ktoré sú v Baťovanoch veľmi hodnotné.

Architekt František Juraj Fackenberg bol veľmi dôležitým človekom pri výstavbe Baťovian. Riadil celý proces výstavby, ale prišiel aj s vlastnými inováciami, ktoré v meste uplatnil. Jeden z dielov nášho podcastu sme venovali práve jemu:

Nazrite s nami do jedného z baťovských domčekov a to rovno do vilového jednodomku. Tieto domy boli určené pre riadiacich pracovníkov podniku. Vo videu vám ukážeme ako to vyzeralo vo vnútri:

Ak by ste aj po týchto troch tipoch na náš baťovský obsah zostali naďalej hladní*é po vedomostiach, ponúkame vám pár ďalších tipov a zároveň vás pozývame preskúmať náš portál, kde sa skrýva ďaľší (nielen) baťovský obsah:

Zdroj úvodnej fotografie: Krajská galerie výtvarného
umění ve Zlíně