4 kostolíky v okolí Klátovej Novej Vsi – Stratená história blízko Partizánskeho

6

Každý milovník histórie musí byť v siedmom nebi, keď sa na malom území nachádza hneď niekoľko objektov, ktoré dýchajú minulosťou. Klátovská dolina je žiarivým príkladom takéhoto miesta. Čo by človek kameňom dohodil, má v okolí pár kilometrov od Partizánskeho viacej sakrálnych pamiatok, ktorých múry si pamätajú toho naozaj veľa.

Krásno – miesto, ktoré odkrylo kostolík z 11. storočia

Cestou z Partizánskeho smerom do Nitry prechádzame obcou Krásno. Hneď nad vozovkou sa nachádza skala s krížom a mnohým, ktorí tadiaľto len tak prefrčia, možno ani len nenapadne, že toto miesto ukrýva aj historickú hodnotu. Kopec Chríb odkryl po druhej svetovej vojne svoje bohatstvo. Najskôr bolo na mieste objavených viac ako 1600 hrobov a neskôr na základe archeologického výskumu aj zvyšky Kostola Povýšenia svätého kríža. Jeho zvyšky a aj základy kostnice, ktorá sa tu nachádzala, sú dnes naznačené priamo na mieste a dá sa sem jednoducho dostať od miestneho kostola po peknej cestičke. Bonusom sú nám aj pekné výhľady z miesta.

Sádok – románsko-gotický so zachovanou freskovou výzdobou

Kostol Panny Márie Kráľovnej anjelov sa vypína na kopci Chríb v miestnej časti Klátovej Novej Vsi s názvom Sádok. Je viditeľný z hlavnej cesty, ktorá vedie z Partizánskeho do Nitry a určite stojí za našu pozornosť. Jeho história siaha do 12. storočia, kedy bol však oveľa menší a z tohto obdobia stojí len jeho severná stena. Svoju dnešnú podobu nadobúdal kostolík postupne, viackrát v histórii mal na mále a stál len ako ruina. Je šťastie, že sa nám zachoval, pretože dlho skrýval vo svojom interiéri aj bohatstvo v podobe fresiek, ktoré boli sondami objavené až v roku 1966. Potom čakali ešte niekoľko desaťročí, aby tu bol urobený výskum a postupne sa v rokoch 2009-2011 dostalo interiéru kostolíka pozornosti a profesionálni reštaurátori odkryli freskové bohatstvo chrámu. Kostolík dodnes slúži sporadicky na slúženie sv. omší, ale aj na kultúrne podujatia a svojim romantickým prostredím je predurčený na jednoduché výlety na krásne miesto spojené s históriou.

Klížske Hradište – malý románsky kostolík stojí na miestnom cintoríne

Románsky Kostol sv. Michala stojí na danom mieste už od 12. storočia a nachádza sa v Klížskom Hradišti, čo je miestna časť Veľkého Klíža. Kostolík bol na mieste postavený pravdepodobne miestnymi šľachticmi, o čom svedčí zachovaná empora (chorus), ktorá bola vyhradená pre členov šľachtickej rodiny. Bola samozrejme väčšia ako tá, ktorá je tam dnes. Vraj siahala až do polovice kostolíka. Aj táto stavba dlho chátrala, avšak vďaka V. Menclovi bola v 30. rokoch minulého storočia zachránená. Zaujímavosťou určite je, že maličký kostolík sa vďaka svojmu romantickému vzhľadu a krásnej valcovej veži dostal aj na poštovú známku. Keď si ho chcete pozrieť, určite sa vyberte do Klížskeho Hradišťa a výlet spojte aj turistikou na Vrchhoru, kde sa nachádza posledný z predstavovanej štvorice kostolíkov.

Vrchhora – tajomná zrúcanina kostola v Tribeči

Nie, nemá to pôsobiť ako fantastický titulok, avšak o zrúcanine kostola na Vrchhore vieme toho naozaj pomerne málo. Miesto, kadiaľ viedla cesta spájajúca Skýcov a Klížske Hradište nám ponúka hneď niekoľko historických zastávok. Okrem zaniknutého hradu na neďalekom Michalovom vrchu tu nájdeme aj barokovú kaplnku a už spomínanú zrúcaninu kostola, ktorá je najdominantnejšia. Kostol pozostával z jedinej lode, ktorá mala na dĺžku 24 m. To je naozaj dosť veľká stavba oproti tým predošlým. O čase vzniku kostola jestvuje tiež niekoľko teórií. S istotou vieme tvrdiť len to, že je to najmladšia stavba zo štyroch spomínaných. Ani to, komu bol kostol zasvätený s určitosťou nevieme, predpokladá sa však, že mal patrocínium sv. Michala. Pútnici k tomuto chrámu smerovali až do 19. storočia, neskôr začal upadať. Dnes ho už poznáme len ako zrúcaninu, avšak natoľko tajomnú a peknú, že by bola škoda obísť ju.

Viac o kostolíkoch sa dočítate v ďalších článkoch: