Kedysi divoká, tvoriaca meandre, neskrotená, plná života. Taká bola rieka Nitra. Svoju púť začína na svahoch Reváňa. V katastri obce Kľačno má postavený aj monument, ktorý upozorňuje na jej prameň. Je to rieka plná paradoxov. Národná a v strednej Európe najviac znečistená.

Tak, ako každá iná rieka, aj Nitra začína niekde písať svoj príbeh. Na zem sa tlačí naša národná rieka na svahoch Lúčanskej Malej Fatry, v lokalite pod vrchom Reváň. Že ste už o ňom kdesi počuli? Áno, ak smerujete na turisticky obľúbený Kľak z Fačkovského sedla, prechádzate práve vrchom Reváň. V serpentínach smerujúcich horským priechodom do Fačkovského sedla má postavený aj svoj monument. Nápis na ňom upozorňuje na to, že sa nachádzate pri prameni Národnej rieky. Tento prívlastok jej pridelili v roku 1998 a pýši sa ním dodnes. Dejiny každého národa sú spojené s miestom, kde sa začal formovať. Na Slovensku môžeme za takéto miesto považovať územie Nitrianskeho kniežatstva. Práve táto lokalita bola definovaná riekou Nitra a jej prítokmi.

Zaujímavosťou je, že na našom území nie je žiaden iný prameň takto architektonicky stvárnený. O tento počin sa postaral Jozef Bossányi. Narodil sa v roku 1855 v Senici a zomrel v roku 1946 v Nitrianskom Pravne. Bol katolíckym kňazom, pedagógom, prírodovedcom, historikom, propagátorom a priekopníkom turistiky na Hornej Nitre. Pochádzal zo slávneho rodu, študoval v Budapešti. Okrem svojej bohatej pedagogickej praxe založil rezbársku školu a dielňu na výrobu hračiek. Venoval sa prírodovedeckému výskumu na Reváni, Kľaku a skúmal faunu Vtáčnika. Bol zanieteným človekom, stál za výstavbou útulne cca 400 m pod vrcholom Kľaku, ktorá niesla aj jeho meno. V blízkosti monumentu, ktorý pripomína, že sme na území prameňa rieky, sa nachádzajú aj hrobka šľachtického rodu Sandor de Szlavnica a Bossányi de Eadem a Lurdská kaplnka.


Vznik netradičného monumentu je spojený s menom Jozefa Bossányiho. Práve on inicioval výstavbu tejto nezvyčajnej stavby, ktorá púta pozornosť z cesty smerom z Kľačna do Fačkovského sedla. V roku 1934 sa tu konali slávnostné národopisné oslavy a s nimi bol spojený aj akt odhalenia monumentu. Konala sa tu aj púť. Do dnešných dní zdobia monument reliéfy patrónov prameňa a sv. rodiny. To, že Nitra je národnou riekou nám pripomína aj zlatý nápis – PRAMEŇ RIEKY NITRY NÁRODNEJ RIEKY SLOVENSKA – povodie Váhu. Okrem toho, nájdeme na podstavci aj verš „Buď pozdravená voda, čo vytváraš krásu krajiny, zaháňaš únavu a smäd a dávaš život prírode a človeku.“ Tu sa naskytá otázka, či sú slová platné ešte aj dnes.
Štvrtá najdlhšia rieka Slovenska – Nitra je totiž veľmi skúšaná, keďže preteká krajinou, ktorá je výrazne poznačená priemyslom. Horná Nitra jej uštedrila nejednu ranu. Okrem toho rieka Nitra patrí k najzregulovanejším riekam našej krajiny. Z pôvodných 243 km sa jej úpravou toku do zregulovaného kanála ubralo takmer 70 km. V roku 1950 sa skrátila na 197 km vybudovaním kanálu z Nových Zámkov smerom na západ do Váhu. Pravdou je, že pri budovaní priemyselnej krajiny, musela rieka ustúpiť a nikto až tak nehľadel na následky, ktoré to môže priniesť.

V roku 1965 sa stala tragédia, ktorá postihla Hornú Nitru a prekročila aj jej pomyselné hranice a nevídanými rozmermi poznačila aj rieku Nitra. Zdrojom energie na Hornej Nitra bolo spaľovanie uhlia a nepríjemným vedľajším produktom spaľovania bol popolček. V jedno májové ráno sa hrádza, v ktorej bol umiestnený pretrhla a spôsobila katastrofu. Tá otrasným spôsobom ovplyvnila aj rieku Nitra, do ktorej sa vylialo obrovské množstvo tekutého popolčeka. Chemické látky v rozvodnenom toku rieky vyhubili všetko živé od miesta nešťastia až po Komárno. Rieka Nitra je dodnes jednou z najviac znečistených európskych riek. Ako uvádzajú vedci, dôsledkom katastrofy je aj pomerne vysoké riziko kontaminácie podzemných vôd v povodí rieky Nitry. Znečisťovanie rieky pokračovalo i naďalej a tak sa rieka Nitra v priebehu 20. a začiatku 21. storočia stala jednou z najviac znečistených riek nie len na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Môžeme len dúfať, že sa našej rieke dostane viac pozornosti. Mohlo by k tomu dopomôcť, že sa Slovenská republika v dokumente Vodný plán Slovenska zaviazala do roku 2027 zabezpečiť dobrý stav vôd.
Už v úvode článku sme spomínali, že Nitra je jednou z najzregulovanejších riek na našom území. Okrem toho má za sebou aj prekládku. Zregulovaná bola aj v Baťovanoch, ale aj v ďalších častiach svojho toku. Tomu, ako sa to udialo, sa budeme venovať v ďalšom článku.

Zdroje:
https://blog.sme.sk/zaziverieky/spolocnost/rieka-nitra-nasa-najznecistenejsia-narodna-rieka
MEDZIROČNÉ POROVNANIE OBSAHU ŤAŽKÝCH KOVOV V SEDIMENTOCH RIEKY NITRA, VEDECKÁ MONOGRAFIA, NITRA 2017
www.pomehore.sk
www.batovany.sk / Čierny tieň histórie na nás padá aj dnes