Topmodelka Barbora Brušková: Modeling tu nebude navždy. Snažím sa žiť tak, aby môj život nedefinovala moja kariéra

5

V ére 90.-tych rokov nebolo vychytenejšieho povolania, ako je supermodelka. Bolo ich zopár, no každý ich vnímal s rešpektom. Dnes je konkurencia obrovská, modelka sa musí veľmi odlišovať. Modeling však nie je len o kráse, ale aj o vyžarovaní a osobnosti. Barbora  Brušková, topmodelka Elite Bratislava, ktorá do sveta modelingu vstúpila prostredníctvom castingov Schwarzkopf Elite Model Look dokazuje, že pokora a dôvtip sa dnes stale nosí. Aj vo svete krásy.

Ktoré momenty boli v tvojej doterajšej kariére zásadné a čo je tvojou “métou”? 

K modelingu som sa dostala tak trochu „náhodou“, preto sa teším z každého jedného úspechu, veľkého aj malého. Od malička ma moji rodičia viedli k tomu byť vďačnou za maličkosti, pretože inak si nezaslúžime veľké veci. Za jeden z najhodnotnejších momentov však pokladám otváranie prehliadky Maison Margiela, kde mi John Galliano osobne povedal: „Ďakujem Barbora za to, že si!“ 

Profesionálna modelka musí byť neustále dokonalá. Nejde len o výzor, ale aj charizmu, dobrú náladu, či prirodzenosť. Nemáš s tým niekedy problém? Nie každý deň sa človek cíti “vo svojej koži”.  

Keď som začínala, mala som problém s nízkym sebavedomím. Hanbila som sa prehovoriť medzi ľuďmi a nevedela som sa predať. Časom som sa naučila, že sa niet čoho báť. Nikto, a ani tá najkrajšia modelka na svete, nie je dokonalá. Dokonalosť neexistuje a krása naopak spočíva v rozmanitosti. 

(archív: Elite Bratislava)

Máš nejaké zadné vrátka, ak by si chcela svet modelingu opustiť? 

V momentálnej COVID situácii, ktorá nás modelky doslova zastavila, trávim čas doma na Slovensku a naplno sa venujem môjmu novému projektu STROOI Slovensko, ktorý je zameraný na predaj ekologických slamených slamiek. Ide o krásny príklad cirkulárnej ekonomiky, kedy dokážeme nadbytočný materiál použiť na nový produkt a negenerovať tak zbytočne ďalší odpad. Mám veľa nápadov, na ktorých rozvoj mám teraz viac času a priestoru.

Aká je Barbora v súkromí?

Som tvrdohlavá, nesmelá a niekedy sa bojím urobiť rázne rozhodnutia, ale inak aj veľmi priateľská, úprimná a starostlivá. Snažím sa na svet pozerať optimisticy a hľadať v ľuďoch to dobré.

Mnohí si myslia, že práca modelky je ľahká, no nie je to tak. Začínala si v mladom veku. Čo bolo pre teba najťažšie a s čím aj doteraz bojuješ? 

Pre mňa to bola samota, s ktorou bojujem doteraz. Byť pár mesiacov bez mojej rodiny a priateľov v mladom veku bolo tým najťažším. Neberiem to však ako niečo, čo mi modeling vzal. Práve naopak, naučila som sa tak postarať sa o seba. A nič netrvá večne. O to viac si potom vážim čas s mojimi najbližšími a podporu, ktorú mám od svojej agentúry Elite Bratislava. 

(archív: Elite Bratislava)

Aká je tvoja životná filozofia, podľa ktorej sa riadiš? 

Konkrétnu filozofiu nemám. Myslím, že všetko sa deje pre niečo a každá situácia má v našich životoch nejaký význam. Beriem veci ako prichádzajú, či už sú dobré alebo zlé a snažím sa z každej si niečo odniesť. Nič neľutovať a príliš sa nezaoberať tým, čo by sa mohlo stať, alebo naopak, čo by nemuselo byť. Byť vďačná za to, kto som, neporovnávať sa a užívať si každý prítomný moment. 

Patríš k modelkám, ktoré zo seba vyžarujú poriadnu dávku pokory. Myslíš, že ťa práve táto vlastnosť dostala tam, kde si teraz alebo sa niekedy cítiš v nevýhode? Predsa len, priemysel, v ktorom sa pohybuješ, vyzerá pomerne tvrdo.

Vždy sú ľudia, ktorí nám budú závidieť a nebudú priať. Dôležité je sa od nich odosobniť. Byť 100% sebavedomou je v modelingu dobré, no nejde len o priebojnosť ako si niekedy môžeme myslieť. Ide aj o schopnosť spolupracovať a nadväzovať kontakty s ostatnými. Pokora je znakom vnútornej sily a slobody zároveň. Byť tolerantný, nevšímať si chyby ostatných a pomáhať si navzájom je to, o čo sa chcem snažiť celý môj život.

Ako sa rokmi menia tvoje životné priority? Spozorovala si  na sebe nejaké zmeny za tie roky, ktoré už robíš túto prácu?

Pozerám sa na život aj moju kariéru s nadhľadom. Nikam sa neženiem a skôr sa usilujem byť taká, aká som. Stáť nohami na zemi a nebrať „slávu“ príliš vážne. Každý sme si rovný a aj ja som len normálne dievča. Nesnažím sa pretvarovať, na nikoho sa nehrám a myslím, že to je práve to, čo vedia ľudia oceniť v dnešnom svete. Možno nie všetci, ale aspoň viem, ktorí sú tí praví. 

archív:(Elite Bratislava)

Akú najdôležitejšiu radu v živote si dostala, ktorá ti najviac utkvela v pamäti? 

Byť sama sebou!

Premýšľala si niekedy nad tým, čím by si bola, ak by si nemala úspešnú kariéru modelky? Vieš si predstaviť do budúcna aj inú prácu? 

Nesnažím sa myslieť na to, čo by bolo keby, ale užívam si to, čo je. Uvedomujem si, že modeling tu nebude navždy a snažím sa žiť tak, aby môj život nedefinovala moja kariéra, ale naopak. A teším sa na všetko, čo mi svet postaví do cesty.