Šieste leto v Moci umenia

3

Leto bez dlhých dní v parku Milana Rastislava Štefánika si už ani nedokážeme predstaviť. Bolo to naše prvé podujatie a z veľkej časti nezmenilo koncepciu dodnes. V roku 2015 sme sa stretli ako malá skupina ľudí, ktorí síce nemali veľa skúseností, ale vyvažovali ich energiou, ktorá má moc veci meniť. Tohtoročné Moci umenia sa budú konať 25. júla a 15. augusta.

Vízia bola jasná – priniesť pre Partizánčanov a Partizánčanky nové podujatie. Dať im priestor, kde sa dozvedia obohacujúce informácie a zažijú umenie trochu inak a okrem toho si oddýchnu. Pripraviť netradičný koncept v netradičnom priestore, ideálne v exteriéri. Výborný priestor nám poskytol Park Milana Rastislava Štefánika, ktorý bol vždy trochu zabudnutý a to aj napriek svojej skvelej polohe a peknému prostrediu. My sme ho ešte trochu vylepšili.

Moc umenia v parku Milana Rastislava Štefánika

Podobné komunitné podujatia v parku sú v zahraničí bežnou záležitosťou. Inšpirovali sme sa nimi, pridali naše nápady a rodilo sa podujatie, ktoré sa dnes už dá nazvať tradičným. Prvá moc umenia, ktorá sa konala koncom júna 2015 predstavila niekoľko handmade predajcov z regiónu, prieniesla workshopy a aktivity pre rodiny s deťmi. Záver prvej Moci umenia patril diskusii so známymi osobnosťami z nášho mesta. Vtedy sa jej zúčastnil súčasný minister školstva Branislav Gröhling, speváčka Ester Wiesnerová a choreograf Mário Radačovský.

Prvá Moc umenia v lete 2015, diskutovali Branislav Gröhling, Ester Wiesnerová a Mário Radačovský

Koncept nezostarol a počasie sa nezlepšilo

Postupom rokov sa prirodzene veci menia a v lepšom prípade zlepšujú. Moc umenia svoj koncept zásadne nemenila. V rámci obsahu a dramaturgie vieme každý rok, v lete aj v zime podujatie obohatiť, park nám vyhovuje a jediné, s čím si nedáme rady, je počasie. To nám už niekoľko mocí skomplikovalo a niektoré aj zrušilo. Tento rok možno dôjde ku komplikáciam, ale určite nie k zrušeniu podujatí. Vďaka dlhodobej spolupráci so Slovenskými železnicami a ich partizánskou pobočkou, sa v prípade nepriaznivého počasia bude konať podujatie v priestoroch čakárne. Samozrejme veríme, že táto alternatíva ostane iba náhradnou a nebudeme ju musieť využiť.

Počas celého dňa je pripravený program pre všetky vekové kategórie

Program júlovej Moci umenia prinesie workshopy, diskusiu, koncert a najmä jedinečnú atmosféru. Budete si môcť vyrobiť svoj vlastný včelobal, zatiaľ čo vaše deti môžu tráviť čas na detskom bábkovom divadle Na zemi dobre mi. Predstavenie z Divadla na hojdačke sa venuje téme separácie odpadu. Detský program tento rok spestrí tanečný workshop pre deti (na oba spomínané workshopy je potrebné sa prihlásiť, linky na prihlásenie nájdete na našom Facebooku). Hudobník Marián Slávka sa o 18:00 predstaví so svojim projektom vLáska. Moc umenia tradične uzavrie diskusia. Tento rok sa v nej predstaví aktivistka Natália Pažická a budeme sa s ňou rozprávať o udržateľnej móde a o tom, že pravdepodobne vôbec netušíte, odkiaľ pochádza tričko, ktoré máte práve na sebe.

Počas oboch Mocí sme pre vás pripravili bohatý program a jedinečnú atmosféru. Tešíme sa na vás 25. júla a 15. augusta od 15:00 v Parku Milana Rastislava Štefánika v Partizánskom.

Program prvej tohtoročnej Moci umenia