Poklady Vtáčnika / Jančekova skala s výhľadmi na Hornú Nitru

10

Možnože je to s kopcami podobne ako s ľuďmi a každý kopec má svoju dvojičku. Dôkaz pre túto úvodnú myšlienku môžeme nájsť aj v pohorí Vtáčnik. Človek by nečakal, že tak blízko pri sebe stoja dve veľmi podobné skalné terasy tvorené andezitom a ponúkajúce pekné výhľady na Hornú Nitru. Tentokrát bude reč o Jančekovej skale, akejsi dvojičke Žarnova.

Jančekova skala sa ukrýva v bukových lesoch pohoria a veľmi pekne je ju vidno z nádherných lúk v Podhradí. Skalnaté bralo, podobne ako aj to žarnovské, zdobí dvojkríž, vďaka ktorému vieme lokalitu identifikovať aj z diaľky.

Výstup na Jančekovu skalu je možný samozrejme z viacerých miest a my sme si tentokrát vybrali takú, ktorá nám po celý čas ponúka pekné výhľady. Tejto trase však treba obetovať určitý komfort a pripraviť sa na úvodné prevýšenie, ktoré nás čaká. Naša trasa vedie totiž lyžiarskym svahom v Cigli. Automobil nechávame v centre obce Cigeľ, kde je umiestnený aj turistický hríbik. Informáciu o výstupe na Jančekovu skalu tam však nenájdete, vďaka aplikácii v mobile sa však rýchlo zorientujete. Pokiaľ sa autom vyveziete až na parkovisko, ktoré v zime slúži lyžiarom, skrátite si cestu. My sme o tom ako nelyžiari nevedeli, a tak sa naša cesta predĺžila o 20 minút. Na Jančekovu skalu si vyšliapeme cez lyžiarsky svah, na ktorom prekonáme takmer celé prevýšenie. Práve tento svah ponúka turistom úvodné výhľady do okolia Prievidze, na mesto samotné, ale aj na náprotivné pohoria. Táto skratka sa dá samozrejme využívať len mimo lyžiarskej sezóny, kedy naša prítomnosť nikoho nevyrušuje.

Pohľad z lyžiarskeho svahu v Cigli, Foto: Hana Vanková

K andezitovému bralu Jančekovej skaly sa vieme dostať mnohými cestami, ale k tým zaujímavejším určite patrí aj tá z obce Podhradie s prírodnou rezerváciou Sivý kameň. Aj jeho skaly opäť svedčia o divokosti Vtáčnika a jeho nevyčerpateľnej kráse. Popod túto prírodnú rezerváciu sa cez veľmi pekné lúky dostaneme serpentínami širokou zvážnicou okolo starého kameňolomu ku kameňolomu, ktorý je dodnes využívaný. Odtiaľto je to už len kúsok k Jančekovej skale. V orientácii nám opäť vedia poslúžiť mapy v mobiloch, ktoré sú veľmi dobrým pomocníkom.

Pohľad na Jančekovu skalu v pozadí z lúk pod prírodnou rezerváciou Sivý kameň,
Foto: Hana Vanková

Keď už k Jančekovej skale prídeme z ktorejkoľvek strany, naskytnú sa nám z nej krásne výhľady na Hornú Nitru. Samotné bralo je využívané tak, ako mnohé iné v pohorí, aj na lezenie. A prečo vlastne Jančekova skala? Kto bol Janček? To nám objasní komix a zároveň tabuľa s vyrozprávanou povesťou, ktoré sa nachádzajú na skalnej terase neďaleko dvojkríža.

Andezitové bralo Jančekovej skaly s výhľadom na Hornú Nitru, Foto: Hana Vanková

Povesť prepája hrad Sivý kameň a túto lokalitu. Janček bol vraj veliteľ dezertérov, ktorí rabovali kraj, čo sa mu v podstate stalo aj osudným. Pri tom, ako sa so svojimi prívržencami chystal napadnúť hrad Sivý kameň, padol do zajatia. Hradný pán Majtényi vydal rozkaz všetkých popraviť. To však ešte netušil, že jeho dcéra Uliša sa do Jančeka zaľúbila a po tom, ako s ním strávila aj niekoľko nocí, dala odsúdencovi koňa, otvorila mu bránu a umožnila útek. Janček však nedocválal ďaleko. Na skalnej terase andezitového brala, ktoré je dnes po ňom pomenované, ho dostihli vojaci a on v obkľúčení nevidel iné východisko, tak sa spolu s koňom vrhol dole zo 40 m vysokej skaly. Trúchliaca Uliša pomenovala miesto po ňom a do smrti mu zostala verná.

Ak radi spoznávate okolie a ste fanúšikmi nenáročnej turistiky, určite si zájdite na Jančekovu skalu. V jej okolí si prídu na svoje aj náročnejší turisti, keďže je tu mnoho turistických lákadiel. Miesto je výborné aj pre výlet s deťmi, ktoré takto môžu nachádzať krásy nášho okolia.