Poklady Vtáčnika / Bystričianska dolina a pralesy na Veľkej skale

13

Vtáčnik ako pohorie vyniká svojou komplexnosťou. Priestor pre aktivitu si tu vie nájsť naozaj každý. Od lezcov, cez turistov, cyklistov a rodičov s deťmi. Príjemné prostredie na prechádzku, ktorá môže vyústiť do kvalitnej turistiky ponúka aj Bystričianska dolina.

Práve Bystričianska dolina poskytuje dosť dlhý priestor na to, aby človek dokázal nasávať jedinečnosť Vtáčnika. Našu prechádzku vieme začať na Sekaninách. Tu je aj miesto, kde možno nechať auto. Pred chvíľkou použité slovo prechádzka môže byť zradné, pretože prechod Bystričianskou dolinou od Sekanín k Hornému domu, kde sa dolina končí, trvá takmer dve hodiny. Sú to totiž 4 km, ktoré si treba poctivo odšľapať. Na ceste je však veľmi veľa podnetov, ktoré človeka vedia vytrhnúť z asfaltkovej letargie.

Jarná Bystričianska dolina, Foto: Lenka Vanková

Veľká skala a potok Bystrica

Bystričianska dolina po pravej strane lemuje prírodnú rezerváciu s V. stupňom ochrany – Veľká skala. Tá ukrýva naozajstnú divočinu. Nevedie ňou žiaden značený chodník. Skrýva sa tu pralesová lokalita a práve tá je predmetom ochrany. Vulkanické podložie andezitu je ideálne pre listnaté stromy, ktoré sa tu nachádzajú už nejaký ten rôčik. Súčasťou Veľkej skaly je nielen jej špecifická skalná stena najlepšie rozoznateľná z Hrádku, ale aj skalný útvar Dvanásť panien, prípadne Deväť panien, alebo aj Dvanásť apoštolov. Všetko sú to názvy pre jeden a ten istý vežovitý skalný útvar vykúkajúci z prírodnej rezervácie. Vďaka nestabilnosti andezitového podložia je tu znemožnená ťažba a preto si les uchováva svoju pôvodnú pralesnú krásu. Potok Bystrica lemujúci dolinu pramení priamo v pohorí Vtáčnik a vinie sa po jej ľavej strane. Aj on je zárukou, že cesta bude o čosi príjemnejšia a obohatená o pekné kaskády, ktoré sa na potoku vytvárajú. Je to fotogenické miesto, ktoré zvečnilo už mnoho fotografov.

Kaskáda na potoku Bystrica, Foto: Radovan Števula
Fragment z prírodnej rezervácie Veľká skala, Foto: Hana Vanková
Potok Bystrica lemujúci dolinu, Foto: Radovan Števula

Bystričianska dolina je aj výborným východiskovým bodom k rôznym turistickým lákadlám. Po ceste natrafíme na turistický hríbik, ktorý nás vie odkloniť na Buchlov, okrem toho nás vie dolina spoľahlivo doviesť až k Hornému domu a odtiaľ na Jaseňovu skalu, prípadne po žltej na Kláštorskú skalu a samozrejme aj na najvyšší vrch pohoria, na Vtáčnik.

Z Bystričian na Vtáčnik chodníkom Petra Školnu

Turistické značky a turistické rázcestia sú pre nás už akousi samozrejmosťou a často nám pomáhajú v orientácii v rámci turistiky. Ani si neuvedomujeme, že niekto ich sem musel umiestniť, namaľovať a dokonale poznajúc terén vyznačiť turistické trasy. Turistický chodník vedúci Bystičianskou dolinou nesie názov po Petrovi Školnovi, značkárovi z Bystričian.

Chodník Petra Školnu lemujúci dolinu, mapový podklad www.mapy.cz

Peter Školna (1926 – 2003) bol značkár a tiež inštruktor v značení turistických chodníkov. Žil v Bystričanoch a 41 rokov bol predsedom okresnej komisie značenia chodníkov. Práve on sa zaslúžil o vypracovanie koncepcie značenia chodníkov na Hornej Nitre, najmä v širšom okolí Prievidze. Vďaka nemu mal okres Prievidza ako jeden z prvých ucelenú sieť označených turistických chodníkov. Bol výborným topografom, orientačným bežcom a založil aj turistický oddiel v Bystričanoch. Práve pre tieto dôvody bol po ňom pomenovaný turistický chodník z Bystričian až na Vtáčnik vedúci Bystričianskou dolinou.

Zdroje:

www.pralesy.sk, článok: Veľká skala www.kst.sk, článok: Peter Školna nás opustil