Noc v lesoch / Mrazivá, ale magická noc na Vtáčniku

25

Viacdňová turistika má svoje čaro. O to väčšie je, keď sa rozhodnete prespať priamo v lese, alebo na vrchole pohoria. Prvý článok sme vám priniesli z noci na Oselnom vrchu, dnes to bude trochu iné. Mínusové teploty, silný vietor a sneh by vás mohli od kempovania v zime ľahko odradiť. Wildcamping v zime má však úplne iný rozmer a slnkom zaliaty ranný sneh vás presvedčí o tom, že to stojí za to.

Na úvod treba povedať, že kvalitná výbava a skúsenosti sú nevyhnutné. Teploty pravdepodobne klesnú hlboko pod nulu a preto treba mať so sebou veľa teplého oblečenia. Na náš zimný wildcamping sme si vybrali Vtáčnik. Najprv zopár tipov všeobecne k zimnému kempovaniu a na záver aj pár slov k našej noci na vrchole pohoria.

Kvalitná výbava je základ

Ešte pred cestou sa musíme rozhodnúť, či chceme stráviť noc v stane, alebo si vykopeme záhrab, ktorý v správnom prevedení udrží teplotu na nule. Stan musí byť kvalitný a vodeodolný. Tretia možnosť, ktorú sme zvolili my, je treetent (viď foto). Ten ponúkol skvelý zážitok, ale teplo ako v stane alebo v záhrabe v ňom nečakajte.

Pre našu noc na Vtáčniku sme zvolili treetent – stan nad zemou, foto: Jakub Gulik

Bez zimného spacáku a kvalitnej karimatky nemôžeme vyraziť. Tieto veci nás ušetria od prebdenej noci plnej zimy. Ideálna karimatka je nafukovacia. Pokiaľ takú nemáte, vezmite si radšej dve. Oblečenia na zimné kempovanie nie je nikdy dosť. Je dobré mať na sebe viac vrstiev a pred výjazdom doma vyskúšať, čo všetko sa na nás zmestí. Kvalitná čiapka a rukavice sú nevyhnutné.

Správny výber miesta a veľa teplých tekutín

Miesto na kempovanie musíme nájsť ešte počas svetla. Za tmy by sme potrebovali kvalitnú čelovku, ale najmä, stálo by nás to veľa síl a času. Toto miesto by ideálne malo byť v závetrí. Zíde sa nám ohrievač s plynovou bombou do mínusových teplôt a nie je zlé mať so sebou náhradnú bombu, keby prvá prestala fungovať.

Počas letného kempu na Oselnom vrchu sme si pripravili doslova hody. V zime je to problematickejšie, ale musíme dobre premyslieť, čo si vziať. Počas zimy telo spotrebuje viac energie. Odporúčam MRE jedlá, ktoré sa len zalejú horúcou vodou a taktiež energetické tyčinky, gély a kaše. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na slaninu. Teplé tekutiny dopĺňame tak často, ako to len ide.

Zopár ďalších vecí, ktoré by sa mohli zísť: 

  • Snežnice a paličky – v hlbokom snehu a s ťažkým batohom vám uľahčia chôdzu. 
  • Termoizolačná fólia, ktorú zbalíte do vačku, ale v noci môže byť veľkým pomocníkom. 
  • Lekárnička, termoska, čelovka, lopatka na sneh, ohrievacie vankúšiky, externá nabíjačka.

Naša noc na Vtáčniku

Vrchol Vtáčnika sme zvolili preto, lebo ho dobre poznáme a vďaka tomu sme nemuseli dlho hľadať miesto, kde sa zložiť. Vyrazili sme z parkoviska pod Končitou a mali sme naozaj ťažký výstup po zelenej a modrej značke. Ťažkým ho robili najmä batohy, v ktorých sme mali treetent. Kvôli nemu mal batoh 25 kíl. Spanie vo výške 1300 m n. m. v stane natiahnutom nad zemou má veľké čaro. Spali sme na hrebeni asi päť minút od vrcholu a po celodennom snežení sa otvorili oblaky a vyšli aj hviezdy. Romantika ako sa patrí, len trochu mrazivá. V noci teploty klesli na mínus 15 stupňov. To však vôbec nevadilo. Vďaka nekonečnému tichu sme sa vyspali tak dobre, ako už dávno nie. Napriek nepriaznivej predpovedi nás ráno čakal sneh zaliaty slnkom a všetko vyzeralo ako v rozprávke.