Noc v lesoch / Oselný vrch

18

Napadlo vám niekedy posunúť turistiku na nový level? Prespať v lese nemusí byť také komplikované, ako sa na prvý pohľad zdá. Navyše, okolie Partizánskeho ponúka veľa možností pre takúto aktivitu, ktorá môže byť adrenalínom, zábavou, ale aj romantikou. Samozrejme, keď ste dobre pripravení. Naša séria Noc v lesoch vám pomôže pripraviť sa a objaviť ideálne miesta na strávenie noci vo viac ako 5 hviezdičkovom hoteli.

V nasledujúcich riadkoch a článkoch sa budeme venovať wildcampingu, teda kempovaniu na miestach, ktoré nie sú primárne určené pre túto aktivitu.

Výber miesta a príprava

Pred každým tripom je nevyhnutné obzrieť si miesto kam ideme. Ideálnym nástrojom je stránka mapy.hiking.sk. Podľa nej zistíte, či ste na daný výšľap pripravení. Následne je nevyhnutné sledovať počasie a to aj v deň výstupu, keďže v horách sa mení veľmi rýchlo. To, že je cez deň 30 stupňov neznamená, že to tak bude aj v noci. Teplé oblečenie musíme mať zbalené aj uprostred leta.

Vo vybavení nesmú chýbať kvalitné turistické topánky, nepremokavá bunda, termo dlhé nohavice, prípadne vesta. Základom na spanie je kvalitná karimatka a spacák. Pri výbere spacáku je najdôležitejší teplotný rozsah, kolónka komfort by mala byť v rozmedzí 5-10 stupňov.

Ďalšie užitočné veci, ktoré by vám nemali chýbať:

  • turistické palice
  • lekárnička 
  • hygienické potreby – toaletný papier, zubná kefka, zubná pasta, vreckovky, vlhčené vreckovy
  • sáčky na odpadky
  • slnečné okuliare
  • opaľovací krém 
  • repelent
  • sekera
  • camelbag (vak na vodu)
  • flaša na vodu
Na ohnisku pripravíme jedlo, ktoré sa musí robiť dlhšie. Plynová bomba s horákom pomôže najmä pri zohriatí vody. Na prípravu jedál potrebujeme ostrý nôž, príbor, dosku na krájanie, pohár, tanier, misku, ešus na ohrev vody na plynovom horáku, zápalky a pevný podpaľač. Kávičkárom nesmie chýbať mokakávovar.

Oselný vrch

Polohou a ľahkou dostupnosťou je Oselný vrch ideálnym kandidátom pre noc v lese a to aj v prípade, že s tým nemáte žiadne skúsenosti. Patrí do pohoria Tribeč a jeho výška je 632 m.n.m. Najľahší prístup naň je z obce Veľké Uherce. Sem sa dopravíte autobusom, odkiaľ je to na vrchol dve hodiny. Pokiaľ idete autom, môžete ho nechať na parkovisku pri osade Dolný Fatineje, vďaka čomu ušetríte približne hodinu. Obe tieto cesty vedú cez Drahožickú dolinu po zelenej značke. Na vrchol sa môžete dostať aj Veľkouhereckým turistickým chodníkom. Táto trasa je dlhšia, zaberie približne štyri hodiny, ale zavedie vás na pekné miesta na Brezovú alebo Dobrolínske skaly.

Cesta na vrchol Oselného vrchu

Tesne pod vrcholom sa nachádza miesto, ktoré je ako stvorené na wildcamping. Nájdete tu aj stôl s lavicami a ohnisko. Na okolité stromy sa dajú zavesiť hamaky a zem je dostatočne plochá na spánok v stane aj mimo neho. Nachádza sa tu aj kamenný múrik pre pohodlný spánok bez vetra. V blízkosti Oselného vrchu sa nachádza studnička.

Oselný vrch ponúka ideálne miesto pre nocovanie v lese. Pokiaľ vám bude počasie priať, užijete si z neho krásne západy slnka pri večeri.
Vďaka minimálnemu svetelnému smogu v okolí si v noci užijete nádherné nebo plné hviezd.