Najvyšší vrch nad Partizánskym sa Partizánčanom schováva

14

Osečný je najvyšším vrchom, ktorý sa týči nad Partizánskym. Je zaujímavý, pretože ho najlepšie vidieť len z osady Hlboké za časťou Kolačna, Odrášovou. Partizánčanom sa schováva – z mesta ho nevidieť. So svojou nadmorskou výškou 552 m sa síce neradí k obrom, ale predsa je to najvyšší vrch nad mestom. Dá sa naň dostať mnohými cestami a každá z nich ponúka prechod zaujímavými miestami.

Osečná sa prvýkrát spomína už v stredoveku. Bolo to v listine, v ktorej sa hovorí o úprave chotára Veľkých Uheriec a Pažite v záujme synov Jakuba z Baráčky, aby tak upevnil svoje majetky, ku ktorým prišiel po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho. Táto zmienka pochádza z roku 1321. V listine sa spomína aj vrch Šípok (Sypkheg), Osečná (Hosechnoj) a mnohé iné regionálne názvy. V súčasností sú pre tento kopec zaužívané dva názvy a to Osečný v mužskom rode a Osečná v ženskom rode.

Oficiálna trasa výstupu na vrch vyznačená žltou turistickou značkou sa začína v meste za podchodom. Tu osadený turistický rázcestník nás nasmeruje na val rieky Nitra, odtiaľ cez most popri záhradkárskej osade, hore Súteckou smerom na Ondrej chatu, ďalej po žltej až k osade Hlboké a tu kolmo hore po značke na Osečnú. Cesta má dĺžku viac ako 7 km a čas jej prechodu je niečo pod tri hodiny. Hlavne posledný úsek z Hlbokého dá zabrať, ináč je to pekná prechádzka. Toto je v skratke popísaná trasa, ktorá ponúka prechod zaujímavými miestami, ale tentokrát nie je centrom nášho záujmu.

Tabuľka osadená na vrchole Osečnej

Jedna z jednoduchších, ale tiež zaujímavých ciest vedie zo sídliska Šípok. Časovo je menej náročná a výstup je mierny, prechádzkový, teda okrem úvodných prevýšení. Táto trasa je momentálne obohatená o výmenu elektrických stožiarov. Cesta nám v úvode ponúka pekný výstup po „šípkarskej“ lúke, ktorá bola kedysi v zimách, keď ešte býval sneh, výborným svahom na sánkovačku detí z celého sídliska. Z lúky stúpame priamo do lesa a cestička nás povedie až ku križovatke, kde sa musíme držať vľavo a o malú chvíľu odbočíme opäť vľavo a začneme výstup k stožiarom. Tu už natrafíme aj na žltú turistickú značku. Na tejto ceste nemá človek kde veľmi poblúdiť, pretože, ak pôjde stále rovno, dostane sa až na Osečný.

Cesta nad sídliskom Šípok
Výhľad od stožiarov, za pekného počasia vidno aj vrcholy Veľkej Fatry
Cestička priamo pod Osečným

Vrch Osečný ponúka po tom, ako bol jeho vrchol vyčistený a porast na ňom preriedený, výhľad na celý Tribeč. Priamo pod vrchom sa núka aj pohľad na osadu Hlboké s kaplnkou v strede lúky. Je to snáď najkrajšie miesto, na aké sa dá priamo z Osečného zísť. Aj tabuľka na vrchole nám ukazuje cestu, po ktorej sa do osady s pár domami máme vydať. Ak si chce človek naozaj oddýchnuť a pri peknom počasí sa kochať výhľadmi na pohorie Vtáčnik, určite by Hlboké nemal vynechať.

Smerovník ukazujúci cestu na Hlboké
Osada Hlboké pod Osečným
Kaplnka na lúke s výhľadom na pohorie Vtáčnik

Tieto krásne miesta sú prístupné aj pre cyklistov. Žlto značená cyklotrasa, ktorá prechádza takmer celým okresom Partizánske, nevynecháva ani tieto pekné zákutia. Od mosta cez rieku Nitrica, kde je aj značka, sa treba vydať na Brodzany, odtiaľ smerom na bývalú Ondrej chatu a tu podľa smerovníka k osade Hlboké. A sme opäť na mieste, ktoré je nám už dôverne známe. Cyklotrasa pokračuje až do Kolačna a tu máme opäť mnoho možností, kam sa vydať a brázdiť okolie.

Zdroje:

Vlado Uhlár, KULTÚRA SLOVA , časopis pre jazykovú kultúru a terminológiu, článok Využitie miestnych a chotárnych názvov pre Historický slovník slovenského jazyka, 1972.

Foto: Hana Vanková