Miesta nádherných výhľadov – 1. diel: Výhľady na mesto Partizánske

9

Človeka odjakživa lákalo zdolávať výšky a pozerať sa na krajinu okolo seba z nadhľadu. Aj v našom okolí sú miesta, ktoré poskytujú pekné výhľady a nútia nás, aby sme sa zastavili a našli si čas pokochať sa krajinou zhora. Mesto Partizánske má vo svojom blízkom okolí viacero takých miest, a preto vám prinášame tipy, odkiaľ sa naň môžete pozrieť z nadhľadu.

Skala na Kalvárii v Partizánskom

Za peknými rozhľadmi na okolitú prírodu netreba chodiť ďaleko. Jednou z takýchto lokalít je totižto krížová cesta za riekou Nitrou. Kalváriu tvorí štrnásť zastavení. Výjavy znázorňujúce utrpenie Ježiša Krista sú roztrúsené na úzkom chodníčku smerujúcemu až k poliam pod vyvýšeninou s názvom Stopa. Ide o ľahko prístupné miesto, ktoré ponúka prechádzku pekným lesom a krásne výhľady na rieku Nitru, sídlisko Luhy i celé okolie Partizánskeho.

Výhľad zo skaly, ktorá sa nachádza cestou po krížovej ceste, Foto: Hana Vanková

Veľký vrch

Veľký vrch, ktorý sa nachádza oproti vrchu Šípok a má aj podobnú nadmorskú výšku, na rozdiel od svojho náprotivného suseda poskytuje pekné pohľady na krajinu Hornej Nitry. Pokiaľ sa chceme zamerať na výhľad na mesto, ten sa nám otvorí z bočného svahu Veľkého vrchu, ktorým prechádzame pri výstupe, prípadnom vzostupe z kopca smerom k poliam vo Veľkých Kršteňanoh. Pohľady sú o čosi krajšie a komplexnejšie v jesennom a zimnom období, keď strom už nemajú lístie. Pekný pohľad na Partizánske je len ďalším z bonusov, ktorý ponúka Veľký vrch.

Výhľad na mesto z Veľkého vrchu, Foto: Radovan Števula

Žaba

Táto skala je dôverne známa najmä obyvateľom sídliska Luhy. Čnie z lesa za záhradkárskou osadou po ľavej strane rieky Nitra. Vyšľapaným chodníčkom sa k nej práve od spomínaných záhradok vieme jednoducho dostať. Nesmieme sa tentokrát nechať zlákať cestou na krížovú cestu, ale lemovať spodnú lúčku, ktorá nám vo svojej koncovej časti poodhalí úzky chodníček vedúci do lesa. Ten sa nachádza priamo pod skalou, ktorá sa nám celý čas ukazuje, preto je jednoduché naň natrafiť. Stúpaním sa o chvíľku dostaneme na Žabu, ktorá nám ponúka výhľady na mesto od sídliska Luhy, na časť sídliska Šípok a aj na krajinu smerom k Považiu.

Pohľad zo skaly Žaba, Foto: Hana Vanková

Horný pomník

V okolí Partizánskeho sa nachádza veľké množstvo miest súvisiacich s dejinami SNP a protifašistického odboja. Jedným z takýchto miest je aj horný pomník v lese za riekou Nitrou. K pomníku sa dostanete buď serpentínami okolo jeho dolného suseda, alebo lúkami a horou nad sídliskom Šípok. Oba varianty návštevy spomínaného miesta sú zaujímavé, dajú sa skombinovať do okruhu a môžu vám spríjemniť bežné dni. Horný pomník ponúka návštevníkom výnimočné výhľady na historické časti mesta Partizánske.

Výhľad z horného pomníka, Foto: Hana Vanková

Skala v Malých Uherciach

Toto miesto poskytuje len čiastočný výhľad na mesto, avšak je veľmi pekne zasadené do prírody a dovolí nám v peknom počasí vzhliadnuť aj kopce Veľkej Fatry. Okrem toho nám poodhaľuje Strážovské vrchy a časť Považského Inovca. Na miesto sa dá dostať celkom jednoducho strmším stúpaním z obce Malé Uherce, kde nás ulica Viničky privedie priamo do lesa a odtiaľto nás miestne značenie privedie až na skalu, ktorá ponúka pekný výhľad. Cestička, ktorá nás vedie k odbočke na skalu by sme sa dostali aj na vrch Šípok, ten však neposkytuje žiadne výhľady, preto si ich musíme vychutnať zo skaly, ktorá čnie pod ním.

Pekné výhľadové miesto, Skala v Malých Uherciach, na úpätí vrchu Šípok, Foto: Hana Vanková