Lívia Brušková: Vakcína je jediná cesta, ako zastaviť Covid-19 (Podcast)

5

Vakcíny, vedci a lekári nepútali nikdy toľko pozornosti ako dnes. Pandémiu zastaví jedine očkovanie, no stále máme medzi sebou skupinu ľudí, ktorá neverí očkovaniu z rôznych a často bizarných dôvodov. O vakcinácii, ale aj o práci lekárov sme sa rozprávali s reumatologičkou Líviou Bruškovou.

S vakcináciou sú spojené rôzne hoaxy, ktoré sa šíria najmä internetom. Aký máte na to názor ako lekárka?

Ja som veľký zástanca vakcinácie, preto nechápem skupinu antivaxerov. Všetkých v mojom okolí edukujem a snažím sa im vysvetliť, prečo to má zmysel. Či sú to rodinní príslušníci alebo pacienti, hovorím im, že vakcinácia je v prospech nás všetkých. Je veľmi málo ľudí, ktorí sa nemôžu dať očkovať a preto by sme sa my ostatní mali. Takže nabádam všetkých, aby tak urobili. Ľudia majú obavy z toho, čo im očkovanie spôsobí. Je dobré klásť si otázky, no nie je v poriadku hovoriť nepravdy.

Kedysi bolo očkovanie brané ako samozrejmosť. Čím je spôsobené to, že sa zrazu spustila taká obrovská vlna odporu?

Myslím si, že je to demokraciou a možnosťou výberu. Taktiež má už skoro každý prístup k internetu, kde nájdete niekedy až bizarné články. V roku 1998 Andrew Wakefield publikoval štúdiu, v ktorej tvrdil, že jestvuje spojitosť medzi detským očkovaním a autizmom. Čoskoro sa ukázalo, že to bol podvod a vedecký magazín The Lancet text stiahol. Wakefield sa dnes živí ako protiočkovací aktivista, no táto fáma sa drží dodnes. Iróniou je, že bol odborník, preto mu toľko ľudí verí dodnes.

Foto: Katarína Janíčková

Ako vnímate práve týchto odborníkov, ktorí aj dnes šíria rôzne nepravdy?

Bohužial, nie všetci lekári majú dobrý úmysel, čomu úprimne nerozumiem. Nie každý chce prospech pre toho druhého. Väčšina lekárov má však pozitívny vzťah k očkovaniu a týchto antivaxerských lekárov odsudzuje. Taktiež nerozumiem tomu, že influenceri a známi ľudia, ktorí majú naozaj veľký vplyv, kŕmia ľudí rôznymi nepravdami a vyvolávajú len napätie.

Celý rozhovor si môžete vypočuť prostredníctvom nášho podcastu Baťovany.sk: