Baťa na Slovensku: Pravenec, nenápadná baťovská kolónia vedľa hlavnej cesty

4

Popri ambicióznych projektoch, ako vznik nových miest, odkúpila alebo založila firma Baťa na území Slovenska ešte niekoľko menších fabrík, resp. pobočných závodov, ako sa im vo firme hovorilo. Medzi také patril aj drevospracujúci závod v Pravenci. 

Keď sa povie Baťa na Slovensku, naskočia vám v mysli najmä Baťovany a Svit. Tam však pôsobenie firmy Baťa u nás ani náhodou nekončí. Firma na Slovensku do roku 1948 prevádzkovala viac ako 400 predajní a spomína 42 lokalít, na ktorých buď stáli existujúce továrne alebo boli dôležitou surovinovou základňou v ich podnikaní. V tejto sérii článkov vám predstavíme tie najdôležitejšie lokácie. Uvidíte, že príbeh firmy Baťa na Slovensku je skutočne široký.  

Na kolóniu vás upozorní prícestná tabuľa, foto: Katarína Janíčková

Ak sa z Partizánskeho vydáte smerom na Martin, kúsok za Prievidzou budete prechádzať okolo prícestnej tabule, ktorá označuje začiatok obce Pravenec časť Kolónia. V prvom momente si všimnete len fabriku po vašej ľavej strane, ktorá vám asi vôbec nepríde zaujímavá. Zídite však z hlavnej cesty prvou križovatkou do prava a možno sa budete cítiť zmätene. Môže sa vám totiž zdať, že ste sa teleportovali do jednej z ulíc v Partizánskom. Pred vami budú stáť úplne rovnaké domčeky, ako nájdete napr. na Roosweltovej a Štúrovej ulici.

Dvojdomy typu AD, foto: Katarína Janíčková

Ocitli ste sa v kolónií, ktorú tu v roku 1942 začala budovať firma Baťa. Rodinné domy v tejto kolónii boli určené pre pracovníkov v drevospracujúcej fabrike, ktorú sa nám ešte pred chvíľou nezdala zaujímavá. Výroba v tomto baťovskom závode začala až v roku 1946, keďže jeho výstavba bola prerušená vojnou. 

V Pravenci sa drevo spracováva dodnes, foto: Katarína Janíčková

Vznik kolónie v Pravenci súvisí s veľkostatokom v Bojniciach, ktorý firma Baťa vlastnila už od 30. rokov. Jeho súčasťou bolo rozľahlé lesné hospodárstvo. Preto bolo prirodzené, že firma pristúpila k drevospracujúcej výrobe. Drevo vedela využiť v mnohých svojich odvetviach, či už ako stavebný materiál, obuvnícky materiál – kopytá, napínaky, podpätky, ale v Pravenci vyrábali aj nábytok.

Ak by ste dnes chceli vidieť prácu týchto závodov, stačí vám zájsť do kostola v Partizánskom. Lavice v kostole Najsvätejšieho srdca Ježišovho, boli vyrobené práve v Pravenci. 

Lavice v kostole v Partizánskom boli vyrobené v Pravenci, foto: Katarína Janíčková

Spracovanie dreva baťovcami na Hornej Nitre má pred kapitolou v Pravenci ešte svoju úvodnú časť. Firma Baťa za týmto účelom založila v roku 1940 stolársku dielňu v Necpaloch (dnes časť Prievidze). Neskôr bola presunutá práve do vznikajúceho závodu v Pravenci. 

Kolóniu tvorí dvadsiadka domov pre pracovníkov továrne. Najstaršími sú domy typu AD, ktoré dobre poznáme aj z Baťovian. 

Dvojdom AD, foto: Katarína Janíčková

Najzaujímavejším je určite riaditeľský dvojdom. Výrazný je nielen svojou veľkosťou ale aj akcentovaným neomietaným arkierom, v ktorom sa nachádza presvetlené schodisko.  

Riaditeľský dvojdom, foto: Katarína Janíčková

Domčeky sú vizuálne zjednotené – omietané dopĺňané neomietanými detailmi. Na domčekoch so sedlovými strechami nájdeme drevené štíty, ktoré by sme našli aj v iných baťovských lokalitách, napríklad na domoch v Návojovciach.  

Drevený štít na jednom z dvojdomov, foto: Katarína Janíčková
Dvojdom so sedlovou strechou, foto: Katarína Janíčková

Posledným typom domov pravenci sú domy s obytným podkrovím, ktoré sú už výrazným odklonom od baťovskej bytovej výstavby ako ju poznáme na prelome 30. a 40. rokov. 

Dvojdom z konca 40. rokov, foto: Katarína Janíčková

Tak čo? Oplatilo sa odbočiť z hlavnej cesty? Objavujte s nami aj ďalšie lokácie súvisiace s firmou Baťa. Budeme vám ich prinášať v sérií Baťa na Slovensku. 

ZDROJE:

  • JEMELKA M, ŠEVEČEK O, 2016: Továrni města Baťova koncernu, Praha: Academia
  • POKLUDA Z, 2014: Podnikání firmy Baťa na Slovensku