7 tipov na výlet v okrese Partizánske (II. časť)

16

V týchto dňoch platí na území celého Slovenska zákaz vychádzania. Jednou z výnimiek, na ktoré sa zákaz nevsťahuje, je pobyt v prírode mimo obce a v rámci okresu. Okolie Partizánskeho ponúka množstvo nádherných, čarovných a tichých zákutí vhodných na krátku prechádzku, počas ktorej zabudnete na každodenné trápenia. Po týždni vám prinášame ďalších sedem tipov na pekné prechádzky v okrese Partizánske.

Kalvária v Partizánskom

Za príjemným oddychom v náručí prírody netreba chodiť príliš ďaleko. Mesto Partizánske je obklopené nádhernými lesmi, ktoré majú pre svojich návštevníkov prichystané tiché chodníčky, šuštiace jesenné lístie a hrejivú atmosféru. Jednou z takýchto lokalít je krížová cesta za riekou Nitrou. Ide o ľahko prístupné miesto, ktoré ponúka prechádzku voňavým lesom a krásne výhľady na celé okolie. Stúpanie cez jednotlivé zastavenia znázorňujúce utrpenie Ježiša Krista očami detí až k poliam pod vyvýšeninou s názvom Stopa pôsobí najmä v týchto neistých časoch mimoriadne upokojujúco.

Studničky v Rázdolí

Rázdolie je časť Malých Uheriec, ktorá sa ťahá do lesov v okolí Šípku. Práve na jednej z rozľahlých lúk pramení potôčik, ktorý si potom razí pomaly cestičku obývanou časťou Uheriec. Veľmi pekné miesto na prechádzku s deťmi, alebo len tak pre vyvetranie sa. Nenáročný chodníček priamo na toto miesto vedie z Malých Uheriec okolo kameňolomu a záhradkárskej osady. Miesto nájde každý a je naozaj pekným spestrením týchto jesenných dní.

Horný pomník

Od tabuliek s názvom mesta cez námestie s pomníkom až po pietne miesta vysoko v horách. Celé okolie Partizánskeho je popretkávané dejinami SNP a protifašistického odboja. S touto tematikou samozrejme súvisí aj horný pomník v lese za riekou Nitrou. Tentokrát však dejiny odložíme nabok, ide nám predsa o nenáročnú prechádzku krásnou prírodou. K pomníku sa dostanete buď serpentínami okolo jeho dolného suseda, alebo lúkami a horou nad sídliskom Šípok. Oba varianty určené k návšteve spomínaného miesta sú zaujíamavé a určite obohatia všedné pracovné dni.

Dolina vo Veľkých Kršteňanoch

Lúky a polia vo Veľkých Kršteňanoch sú ako stvorené pre nekonečné túlanie sa. Pokiaľ budete mať šťastie, vaša prechádzka bude obohatená o zážitok z pozorovania stád danielov. Nie je raritou, vidieť tu mnohopočetné skupiny a zažiť tak Veľkokršteňanske safari. Jedna z ciet cez polia od kríža za dedinou vedie aj do doliny vo Vekých Kršteňanoch, ktorá je lemovaná krásnym lesom a lúkami. Na jej konci nájdete horáreň. S chuťou túlať sa miestnymi chodníčkami tu viete stráviť niekoľko krásnych chvíl v každom ročnom období.

Svinia hora nad Skačanmi

Ktovie podľa čoho dostala takéto meno. Možno práve podľa jedného zo zvierat, ktoré obýva okolité lesy. Dostať sa sem dá zo Skačian, ale aj z Veľkých Krštenian. Slovo „hora“ v názve je snáď aj trochu nadnesené, pretože žiadna výzva v podobe prekonávania sa pri výstupe nehrozí. Čaká nás ale rozľahlá lúka s niekoľkými pokrútenými stromami a ponukou ďalších lesných chodníčkov, ktoré nám vedia ukázať krásne zákutia. Ak by ste nevedeli trafiť, využite aplikáciu, alebo sa potúlajte po miestnych lesoch. Stoja za to.

Kríž pod vrchom Šípok

Kúsok pod vrchom Šípok sa nachádza krásna čistinka s krížom. Od Kolačna, Malých a Veľkých Uheriec k nej vedú viaceré lesné cestičky. Z čistinky sa otvárajú zaujímavé výhľady juhovýchodným smerom. Vďaka nim môžete sledovať zvlnené krivky končiaceho pohoria Tribeč a začínajúceho horstva Vtáčnik. Vedľa kríža je umiestnená lavička, na ktorú sa zmestia sotva traja ľudia. Aj v tom spočíva jedinečnosť lokality, pretože toto pokojné miesto nie je stvorené pre davy ľudí.

Priehrada Veľké Uherce

Vodná nádrž vo Veľkých Uherciach bola dokončená v roku 1971. Primárne bola určená proti povodniam a tiež ako zásobáreň vody pre bývalé Závody 29. augusta v Partizánskom. Ako mnohé iné vodné nádrže sa okrem toho stala obľúbeným rekreačným miestom. Jej poloha je čarovná najmä vďaka tomu, že je obklopená lesom. Návštevnícky potenciál sa zdá byť nevyužitý. Priamo pri vode budete márne hľadať nejaké atrakcie alebo občerstvenie. V súčasnosti ju navštevujú predovšetkým rybári, ale stále ostáva aj skvelým miestom pre rekreáciu a kúpanie.