5 tipov na jesenné potulky prírodou s deťmi

13

Výlety s deťmi majú svoje pravidlá a paradoxy, svoje úsmevné schválnosti, ale i stresujúce okamihy. Jedným z týchto pravidiel je, že plánovaná túra bude trvať oveľa dlhšie ako by podľa tabuliek mala. Teda, pokiaľ je to ten šťastný deň a výlet sa vôbec podarí. Občas si možno stačí naplánovať menšiu prechádzku, aby aj rodičia boli pokojnejší a aj dieťa sa mohlo zastaviť pri každom chrobáčikovi, paličke či lístku, ktoré cestou nájde. A možností na malé, ale malebné prechádzky prírodou ponúka Partizánske a jeho okolie mnoho.

Jeseň sa môže zdať ako pochmúrne, upršané ročné obdobie, no práve vďaka deťom si môžeme uvedomiť jej čaro. Farebné padajúce listy, gaštany, šišky. No a ten dážď? Ten znamená nasadenie gumákov a pravá zábava môže začať! Dnes sa pozrieme na päť nádherných miest, ktoré sa s jeseňou menia na okúzľujúce.

Zbieranie listov vo farebnom lese

Na prechádzke hrádzou smerom na Luhy, za riekou Nitrou v lese, si možno všimnúť vápencovú skalu. Je to „malá sestra“ známejšej skaly, ktorú poznáme pod názvom Žaba. A mnohí si ich mýlime. Táto malá skala ponúka panoramatický výhľad na Partizánske. Cesta sem je príjemnou poobednou prechádzkou s krásnym záverom. Na poli – za záhradkárskou oblasťou, na ľavej strane rieky v smere od sídliska Šípok – odbočíme vľavo a vojdeme do tichého lesa sfarbeného jesennými farbami. Na tejto trase je krížová cesta, ktorá začína vybudovanou lurdskou jaskyňou s Pannou Máriou. Takže stačí nasledovať zastavenia. Vďaka tomu je aj trasa veľmi schodná. Jednotlivé zastavenia krížovej cesty sú maľbami detí, a o to viac môžu zaujať tie naše na prechádzke. Šuchotajúce lístie pod nohami, skaly a korene tvoriace zaujímavé útvary, sú príjemným spestrením cesty. A práve deviate zastavenie sa nachádza na vrchole skaly. Zvedavé deti radšej chyťte za ruku a vychutnávajte si spoločne výhľad na naše mesto.

Pohľad zo skaly (foto: Hana Vanková)

Na Vrchhoru so šarkanom

Ďalšou krásnou jesennú prechádzku ponúka cesta na Vrchhoru v pohorí Tribeč. Vrchhora je kúzelné, históriou popretkávané miesto, ku ktorému vedie čarovný les. Dostanete sa sem autom z Partizánskeho, cez Veľké Uherce smerom na Skýcov. Po pravej strane je odbočka, kde môžete na parkovisku nechať auto a pokračovať ďalej pešo po modrej značke nenáročnou rovinkou – mohla by to byť hodinka, ale to už záleží od detí. Druhou možnosťou je prísť sem z obce Veľký Klíž. Značená cesta je dlhá asi tri kilometre. Obe trasy by mal zvládnuť aj „terénnejší“ kočík. Na veľkej lúke je malá kaplnka a zrúcanina kostola. Z lúky sa môžete dostať na Michalov vrch. Alebo si len pokojne oddýchnuť, pohrať sa, pohľadať gaštany, vybehať sa a v prípade priaznivého vetra je tu dostatok priestoru na púšťanie šarkanov.

Príjemná cesta vedúca k Vrchhore (foto: Hana Vanková)
Vnútro zrúcaniny kostola na Vrchhore (foto: Hana Vanková)

Objavovanie bunkrov na Jankovom Vŕšku

Neveľmi náročná prechádzka aj pre najmenších. Jankov Vŕšok sa vo výške 533 m n.m týči nad obcou Uhrovec. Na jeho vrchole je 15 m vysoký pamätník venovaný padlým partizánom. V lese je niekoľko bunkrov z čias 2. svetovej vojny. V blízkosti je rekreačné stredisko a zopár dopravných prostriedkov, ktoré môžu potešiť najmä chlapcov. Z Jankovho Vŕška sa ponúka podmanivý výhľad na okolité sfarbené lesy Strážovských vrchov. Dá sa sem prísť jednoducho autom a poprechádzať sa areálom a lesmi v okolí.

Pohľad na Jankov vŕšok z oblakov (foto: Peter Pribula)

Poklad ukrytý na úboči Šípku

Vo Veľkých Uherciach, za Kostolom svätého Michala archanjela začína krížová cesta. Prvých sedem zastavení vedie pomedzi polia. Už tu sa ponúkajú prvé výhľady na okolie. Ďalšie zastavenia sú pred okolitým svetom schované v lesoch vrchu Šípok. Kalváriu uzatvára kaplnka a tri kríže. Po prechádzke listnatým lesom sa teda dostanete na ďalšie, tak trochu tajuplné miesto naplnené pokojom.

Výhľad do okolia z lúky s krížovou cestou (foto: Hana Vanková)
Jedno zo zastavení krížovej cesty (foto: Radovan Števula)

Zrúcanina uprostred lesa

Park pri kaštieli v Brodzanoch je pôsobivý v každom ročnom období, no na jeseň zvlášť. A bola by škoda, neobjavovať ďalšie poklady Brodzian, nachádzajúce sa v lese na kopci Hôrka. Nad záhradkami, uprostred postupne opadajúcich stromov sa týči romantická zrúcanina – Letohrádok Babylon, ktorá vie nakopnúť fantáziu každého dieťaťa, zvlášť malých milovníčok princezien. Obďaleč je zachovalá kaplnka. A niekde tam, v lese, by sa mal skrývať i zvierací cintorín. Toto miesto s naozaj osobitým čarom, je vždy a znova fascinujúce.

Letohrádok Babylon nad Bodzanmi (foto: Katarína Janíčková)

Po takýchto krátkych, no čarokrásnych potulkách môžeme jesenné večery alebo upršané dni využiť na tvorivé chvíle s nazbieranými pokladmi – odtláčať listy, vyrobiť gaštanových panáčikov či zasadiť šišku a priniesť si tak kúsok lesa domov,ale aj hrať sa na vojakov ukrytých v lesoch na Jankovom Vŕšku či snívaťo princeznách tancujúcich vletohrádku.

Zdroje:

http://www.vypadni.sk/sk/jankov-vrsok-533-mnm

https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcia/zrucanina-kostola-na-vrchhore