Veľkouherecký okruh ponúka stopy našich predkov, náučný chodník a aj krásne výhľady

20

Každý turista má rád turistické okruhy. Štartuje v jednom bode, ku ktorému sa vie absolvovaním turistického okruhu aj vrátiť. Ďalším z benefitov zokruhovaných trás je aj to, že neprechádzame dvakrát tým istým miestom a vidíme toho podstatne viac. Skúsenejší turisti si s pomocou mapy a aplikácií takéto okruhy vedia vytvoriť aj sami, ale mnohé už vytvorené a označené sú. Častokrát nám ponúkajú aj náučné chodníky. Presne takýto je aj Veľkouherecký okruh. 

Na úvod si musíme vyriešiť lingvistický zádrheľ, aby sme nepôsobili ako slovenčinárski začiatočníci. Samozrejme vieme, že po správnosti by sa malo vravieť a aj písať Veľkouherský, ale my budeme používať miestne zaužívaný tvar Veľkouherecký. 

Začína nám pomaly zima, a preto si chceme dopriať dlhšie prechádzky, pri ktorých sa trochu aj zahrejeme. Práve tento okruh je na to ideálny. Prechádza veľmi zaujímavými miestami a ponúka krásne výhľady. Meria takmer 20 kilometrov a pri jeho prechode sa nám odmení peknými miestami, ale aj výhľadmi do širokého okolia Hornej Nitry. Ideálne je, keď si na okruh vyčleníme niekoľko hodín a vyrazíme na turistiku ráno, aby sme sa nevracali domov za tmy.

Miesta, ktorými budeme prechádzať (Mapový podklad: Radovan Števula)

Náučný chodník Veľké Uherce bol vytvorený v roku 2013, nachádza sa v CHKO Ponitrie a prechádza aj chráneným územím Dobrolínskych skál. Na jeho trase nájdeme 10 náučných panelov, ktoré nás postupne oboznámia o ceste náučného chodníka, geológii tejto časti Tribeča, Uhereckej priehrade, vulkanickej činnosti, o vzniku pohoria, o osade našich predkov – Brezovej, o krasových javoch Dobrolína, o lesoch Hrubého vrchu, kremencoch Oselnej skaly a o Drahožickej doline. Chodník, keďže je zokruhovaný, je obojsmerný.

Začneme v časti Poždol pri Veľkouhereckej priehrade, kde môžeme nechať aj auto. Prejdeme asfaltovou cestou krajom chatovej oblasti a dostaneme sa na lúku k tabuli, ktorá sa nachádza už nad Hornoveským Pácovom. Sme v jeho sedle a práve tu v roku 2005 KST osadil značku, podľa ktorej budeme ďalej kráčať. Ponúkajú sa nám prvé krásne výhľady na kopce v bočnom hrebeni pohoria Vtáčnik. Značka nás odkloní do lesa a strmo stúpame na Trstený vrch do výšky 436 m n.m.. Tento kopec nám naozaj nič nedaruje a hneď na začiatku našej trasy nám pripomenie, že za peknými hrebeňmi a výhľadmi si musíme čo to vystúpať. Prekonáme tu najviac výškových metrov z celej trasy. Po niekoľkých minútach intenzívneho stúpania sa dostaneme na krásny a príjemný hrebeň, ktorého prechod je už nenáročný. Stále kráčame po zelenej turistickej značke, ktorá sa využíva pre označenie náučných chodníkov.

Na zimnom hrebeni Trsteného vrchu, foto: Radovan Števula
Zimný Trstený vrch, Foto: Hana Vanková

Postupne cez vrch Krahulec prejdeme až na lúky Brezovej. Práve tu by vedel človek stráviť veľa príjemných chvíľ, ale keďže je zima a skoro sa stmieva, pokračujeme ďalej. Bola by však veľká škoda nezájsť si aj k Dobrolínskym skalám a nepozrieť si výhľady smerom k Uhlisku a Oselnej skale. Ak si urobíme túto krátku a peknú zachádzku, musíme sa vrátiť späť na lúky a nasledovať značku, ktorá nás opäť odkloní do lesa. Po peknej širokej ceste budeme kráčať smerom k Oselnej skale. Prejdeme popod Hrubý vrch, cez sedlo pod Veľkou Ostrou, kde sa nám opäť otvorí panoráma na bočné hrebene Vtáčnika. Príjemnou cestou sa takto dostaneme až pod Oselný vrch.

Vyústenie z lesov od vrchu Krahulec na lúky Brezovej, Foto: Hana Vanková
Oselný vrch z Dobrolínskych skál, Foto: Radovan Števula
Pohľad od Veľkej Ostrej na pohorie Vtáčnik, Foto: Hana Vanková

Chodník nás priviedol do sedla pod Oselným vrchom, ale my určite chceme prejsť tých pár desiatok metrov, aby sme priamo z jeho skál mohli sledovať široké okolie. Je to ďalšie krásne miesto náučného chodníka. Oselná skala je kremencová hôrka. Tie sú pre Tribeč typické. Naskytá sa z nej pekný kruhový výhľad. Z výšky 632 m n.m. vidíme Hornú Nitru, časť pohoria Vtáčnik, Tribeč, Rokoš a Kľak.

Skala na Oselnom vrchu, Foto: Hana Vanková

Odtiaľto nás čaká už len klesanie k Vojtechovu. Ten je súčasťou Drahožickej doliny, ktorá ukončí náš okruh. Po toľkých prejdených kilometroch sa práve Drahožická dolina zdá nekonečnou, pretože turista bude kráčať už len asfaltovou cestou. Keď minieme osadu Dolných Fatineje, svitne nám na lepšie časy, pretože o chvíľu sa dostaneme k priehrade a tým pádom aj k bodu, kde sme vyrazili na turistiku. Unavení, ale plní radosti z prejdenia tohto krásneho okruhu môžeme začať plánovať ďalšiu turistiku.