Terešný vrch síce nestojí v centre záujmu, ale ponúka príjemné prekvapenia

13

Prostredie južného výbežku Strážovských vrchov, ktoré sa nachádza aj v katastri obce Veľké Kršteňany, vie prekvapiť mnohými krásnymi zákutiami a neobmedzenými možnosťami pre turistiku, cyklistiku, prípadne obyčajnú prechádzku. K jedným z takýchto miest patrí aj menej výrazný, málo známy, ale zato veľmi pekný Terešný vrch.

Nitrické vrchy dôkladne ukrývajú tento kopec, ktorý takmer zaniká medzi ďalšími zvlnenými briežkami a Drieňovom, ktorý púta na seba pozornosť. Je ľahko prehliadnuteľný, málo výrazný, ale to mu nič neuberá na peknosti. Nachádza sa v geomorfologickej časti pomenovanej podľa najvyššieho vrchu Drieňov a so svojou nadmorskou výškou 437 m sa radí ku kopcom s priemernou výškou v našom okolí. Tento zemepisne znejúci úvod je dôležitý, aby sme pochopili, že už sa nenachádzame ani v Tribeči, ani vo Vtáčniku, a preto je tu aj charakter lesa odlišný. Práve cez Veľké Kršteňany sa takto Strážovské vrchy spolu s Drieňovom a aj Terešným vrchom dotýkajú Hornej Nitry a tak aj samotného Partizánskeho a spolu so spomínaným Tribečom a Vtáčnikom objímajú Hornonitriansku kotlinu.

Hrebeň Nitrických vrchov spolu s Terešným vrchom, Foto: Hana Vanková

Terešný vrch predstavuje miesto, kam nevedie žiadny značený turistický chodník, ale napriek tomu ponúka príjemné turistické bonusy. Môžeme ho zaradiť ku kopcom, ktoré zdoláte jednoducho z mnohých strán, ale tentokrát len vďaka intuícii a častokrát pomôžu aj offline mapy. Miestni určite dobre poznajú všetky chodníčky, ktoré naň vedú, ale my ostatní si musíme nejako pomôcť. Výborným sprievodcom sú preto už spomínané mapy v mobilných aplikáciách, ktoré je dobré mať v telefóne, pretože nám celkom spoľahlivo ukážu miesto, kde sa nachádzame a vedú nás aj po neznačených trasách k cieľu.

Z vrcholu Terešného vrchu vidno hrebeň Vtáčnika, Foto: Hana Vanková

Keď niektoré miesta navštevujete často, vytvoríte si k nim vzťah, prirastú vám k srdcu a začnete sa o ne prirodzene viac zaujímať. Mne sa toto stalo v Kršteňanských dolinách a zákutiach s výhľadmi na zvlnené vŕšky. Začalo ma zaujímať, ako sa volajú, ako a k nim dostať a aké nové miesta možno pri tomto bádaní objaviť.

Vykúkajúci Terešný vrch, Foto: Hana Vanková

Moje prechádzky začínajú už tradične vo Veľkých Kršteňanoch pri ihrisku, kde nechám auto, prípadne pri materskej škole, kde je táto istá možnosť. Cestou cez polia a lúky, ktorá má pár kilometrov sa dostanem cez Chmelnice, Tehelňu a Dolinky na križovatku lúk. Často smerujú moje kroky k lúkam Durova, odkiaľ sa mi naskytá úplne iný pohľad na Veľký vrch. Všetky názvy, ktoré som uviedla sú viac-menej miestne, ale sú uvedené aj v mapách, takže turista a ani cyklista by nemal mať problém identifikovať tieto lokality.

Čarovné miesta cestou od ihriska, Foto: Hana Vanková

Práve od Durova často smerujú moje kroky na Terešný vrch. Obľúbila som si ho. Vstup do lesa je často sprevádzaný sledovaním zveri, ktorej je tu naozaj veľa. Keď je človek potichu, môže stretnúť stáda danielov, líšku, ktorá si vás ani nevšimne, muflóny. Aj toto je dôvod, prečo mám rada tieto miesta. Pre ich autenticitu. Neobjavené, neobchodené chodníčky, ktoré intuitívne vedú človeka na kopec, pričom častokrát križuje zvieracie cestičky, majú svoje nezameniteľné čaro a to v každom ročnom období. Presne takto chodím na Terešný vrch. Dá sa naň dostať samozrejme mnohými cestami a každá ponúka svoje benefity. Aj z Veľkého vrchu sem vedie pekná trasa a to priamo po hrebeni. Stačí popustiť uzdu fantázii a začať sa túlať a objavovať.

Miesto na oddych na Cinínovej lúke, ktoré nájdete na hrebeni za Terešným vrchom,
Foto: Jozef Števula

Keď človek prekoná aké také stúpanie, dostane sa na hrebeň. Platí to pre všetky cesty vedúce na Terešný vrch. Po hrebeni je už cestička veľmi príjemná a jednoduchá. Ako vieme, že sme trafili ten správny vrch? V tomto prípade nájdeme na Terešnom vrchu okrem pekných výhľadov na náprotivný Vtáčnik aj drevený útvar z brvien v tvare pyramídy. Príjemným kopčekom, ktorého vrchol je takmer úplne obnažený, vedie cestička, ktorou keď sa vydáme, prídeme na ďalšie pekné miesto a to Cinínovú lúku. Práve toto miesto je akousi ďalšou oázou, kde sa oplatí zastaviť pri putovaní lesnými chodníčkami. Určite vás zláka hojdačkou, prípadne pekným sedením a priestorom na opekanie. Stačí si už len pobaliť potrebné veci na prechádzku v lese a ísť objavovať naše okolie.

Titulná foto: Tomáš Zachar