Poklady Vtáčnika / Tritisíc rokov starý Hrádok a výnimočné lezecké steny

15

Pohorie Vtáčnik sa môže zdať oproti iným slovenským horským obrom zakríknuté. Opak je však pravdou. Nájdeme v ňom toľko zaujímavých zákutí s divokou prírodou, že sa s určitosťou dostane do zoznamu našich obľúbených miest. Jednou z týchto dychberúcich lokalít je aj skalnatá oblasť Hrádok.

Po Tatrách je Hrádok druhá najvýznamnejšia lezecká lokalita na Slovensku. Takmer pol kilometra dlhá a sto metrov vysoká skalná andezitová stena je hlavným lákadlom lezcov. Tí sem chodia aj zo zahraničia, pretože toto miesto je naozaj výnimočné. Ponúka 70 lezeckých trás, čo je naozaj obdivuhodné číslo. S lezením sa tu začalo už v 70-tych rokoch. Dokonca tu bol viackrát usporiadaný Slovenský pohár v lezení s medzinárodnou účasťou.

Mapa s lezeckými trasami / Zdroj: www.bojnice.eu

Skaly Hrádku pútajú pozornosť nielen kvôli svojej majestátnosti a kráse, ale dostali sa aj do hľadáčika spoločnosti, ktorá tu chcela ťažiť andezit. Preto v roku 2014 HK Baník Prievidza ako správca lezeckej oblasti Hrádok začal s petíciou, ktorá mala ťažbe zabrániť. Tlak spoločnosti zabezpečil, že v novembri 2017 padlo rozhodnutie s prísľubom, že v dohľadnej dobe sa na týchto miestach ťažiť nebude. Tento výsledok petície bol veľmi dôležitý, pretože vďaka nemu sa nám zachová vzácna fauna, flóra, lezecká lokalita, archeologické nálezisko a krásne miesto vyhľadávané nielen miestnymi turistami.

Pohľad na Hrádok, ktorý mohol byť pre ťažbu minulosťou

Hrádok sa nachádza nad Bystričianskou dolinou. Po ceste naň sa necháme viesť značeným náučným chodníkom nachádzajúcim sa v blízkosti parkoviska pred chatou Končitá. Chodník vedie až na Vtáčnik. Ak sa ho budeme držať, nemusíme sa báť, že by sme krásnu lokalitu Hrádku minuli. Chodník nás povedie cez dve miesta, na ktorých sa dá odbočiť. Prvé nie je značené a treba trochu intuície, aby človek pochopil, kde zísť z chodníka. Hneď, ako sa nám ukážu Hrádocké skalné steny, treba odbočiť vpravo. Vyšliapaná cesta nás povedie cez lom popod značené lezecké trasy. Táto cesta je veľmi zaujímavá. Ponúka nám výstup po rebríkoch až na vrch skalnej steny. O zaistenie trasy, ktorá zatraktívňuje celý výstup cez rebríky a reťaze, sa postarali členovia Alpin klubu Prievidza. Musíme tu byť však opatrní, pretože skaly vedia pod váhou človeka povoliť. Práve kvôli zvetrávaniu a padaniu skál sa neodporúča využívať túto cestu v zime a na jar, kedy sú kamene pod vplyvom počasia nestabilné.

Časť zaistenej trasy s rebríkom
Pohľad na časť Hrádku od lomu

Druhá trasa ponúka istotu v stabilite terénu v každom ročnom období. Pre výstup ňou využijeme ten istý náučný chodník ako v prvom prípade, avšak odbočíme neskôr, až keď zbadáme dobre označené miesto. Táto cesta je jednoduchá, prekonáme na nej pár stúpaní a je určite vhodná aj pre rodiny s deťmi. Budeme prechádzať aj lokalitou s archeologickými nálezmi. Ono, už samotné označenie Hrádok naznačuje, v tomto prípade priam kričí, že sa tu nachádzalo akési historické osídlenie. Z výskumov vieme, že už 1000 rokov pred Kristom tu bolo vybudované hradisko slúžiace ako skrýša pred nepriateľmi. Odvtedy sa tu striedali rôzne kultúry a v 9. storočí toto miesto osídlili aj Slovania. Hradisko sa nachádza na hornej plošine andezitového brala a sú tu badateľné aj valy, v ktorých boli zistené brány do opevneného areálu. Po výskume už vieme, že približne v 13. storočí tu stála aj strážno obytná veža štvorcového tvaru o veľkosti 9,5 x 9,8 m. Tieto tvrdenia si dokážeme laicky preveriť aj priamo na mieste, pretože dodnes vidno nad úrovňou terénu podozrivo pravidelne poukladané kamene. Práve to sú časti historického osídlenia.

Cesta náučným chodníkom
Jedno z miest s fragmentmi historického osídlenia

Aj na skorom osídlení miesta vidno, že táto lokalita bola príťažlivá svojou polohou, výhľadmi a bezpečnosťou už veľmi dávno. Je len dobré, že zatiaľ sú hlasy volajúce po ťažbe v tejto oblasti umlčané. Bola by škoda, keby bol Vtáčnik poznačený ďalšou jazvou v podobe už niekoľkého kameňolomu.

Hrádok ponúka nezameniteľné pohľady. Pre mnohých turistov je najkrajší práve počas jesene, kedy listnaté lesy poskytnú takú paletu farieb, že sa človek z tohto miesta nevie vynadívať. Vidí vrch Vtáčnik, Veľkú skalu, Dvanásť apoštolov. Cesta na toto miesto je pomerne krátka, ale každého, kto sem zavíta, odmení nečakanou nádherou.

Podvečerný výhľad na Veľkú skalu a Dvanásť apoštolov
Jesenné pohľady
Západ slnka cestou z Hrádku

Zdroje:

  • Petícia za záchranu lezeckej oblasti Hrádok / www.panorama.sk
  • Kamenec pod Vtáčnikom / www.hradiska.sk

Foto: Hana Vanková